Reklama

Ładowanie...

Profesor filozofii, zajmuje się filozofią Boga i podmiotu, a także filozofią postsekularną i fenomenologią. Wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek m.in. Polskiej Akademii Umiejętności. Pianista. Autor licznych artykułów i książek (m.in. "Tropy myślenia religijnego", "Usłyszeć niewidzialne. Zarys filozofii wiary" - Nagroda im. księdza Józefa Tischnera, "Bóg fenomenologów", "Wiara i myślenie"). 

FOTO Adam Walanus (http://www.adamwalanus.pl)

Artykuły

11.03.2023
Dla niego świętość Kościoła była ponad wszystko i musiała być podtrzymywana za wszelką cenę - mówi filozof i wychowanek duszpasterstwa prowadzonego przez Karola Wojtyłę.
25.04.2022
Czym jest wiara w jesieni życia? Jak znosić upadki i kryzysy Kościoła? Opowiadają o. Jan Andrzej Kłoczowski i Karol Tarnowski.
23.11.2020
Karol Tarnowski, filozof: Wojtyła był przekonany, że Duch Święty działa przede wszystkim przez instytucję. Niestety, sprawowanie Eucharystii nie uświęca księży automatycznie.
05.02.2017
Karol Tarnowski: Bóg jest tym, w kim pokładam mój kredyt. To w Nim mam nadzieję. Ale jest to pewnie jakaś ucieczka od świata, relacji z innymi, tu na ziemi.
04.10.2015
Prof. Karol Tarnowski: Problem w tym, że duża część biskupów myśli podobnie jak ks. Oko, tylko nie wyraża tego w taki sposób.
21.03.2015
Dziś mija 11 lat od śmierci Jana Pawła II. Czy coś przegapiliśmy w jego nauczaniu? Co się zdezaktualizowało, a co przeszkadza w rozwoju Kościoła? Przypominamy zeszłoroczną debatę.
14.07.2014
Karol Tarnowski, filozof, przyjaciel Jana Pawła II: Gdzie lęk o ortodoksję zaczyna dominować nad otwartością na rzeczywiste problemy ludzi, tam Kościół jest sparaliżowany.
17.09.2013
Wierzący nie jest arogancki; przeciwnie, prawda daje mu pokorę, bo wie on, że to nie my ją posiadamy, ale to ona nas bierze w posiadanie.
22.09.2009
Barbara Skarga pozostanie na zawsze wcieleniem trzeźwej przenikliwości, która woli karmić się tym, co widzi i wie, niż nadzieją, której nie widzi i która może okazać się złudna.
18.09.2009
Rozmowę Barbary Skargi, o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, Karola Tarnowskiego i ks. Tomasza Węcławskiego prowadzi Krzysztof Dorosz

Strony