Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 50/2018
Data wydania:
09.12.2018
Numer wydania:
50
Rok wydania:
2018
Edytorial
Spowiedź i psychoterapia
Ks. Adam Boniecki
Pewna psycholożka powiedziała mi, że do spowiedzi przystępuje, aby uzyskać odpuszczenie grzechów, a nie po rady pseudopsychoterapeutyczne.
Obraz tygodnia
Bunt żółtych kamizelek
Szymon Łucyk
Czy Macron przetrwa ten atak? – zastanawiają się Francuzi. Ruch gwałtownych antyrządowych protestów, których uczestnicy noszą odblaskowe drogowe kamizelki,…
COP24: Narada nad przyszłością
Adam Robiński
W cieniu kopalnianych szybów świat jeszcze raz spróbuje porozumieć się w sprawie ratowania klimatu.
Samoocena minister edukacji
Przemysław Wilczyński
„Chcę z najwyższą przyjemnością poinformować, że mamy wszędzie wzrosty” – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska, podsumowując dwa lata reformy.
Wolne niedziele, a świat się trzyma
Rafał Woś
Dobiega końca pierwszy rok, gdy Polacy nie mogli robić zakupów w niektóre niedziele. Wbrew przepowiedniom biznesu świat się nam od tego nie zawalił.
5 groszy do wyborów
Marek Rabij
Czy Orlen i Lotos próbowały pomóc partii rządzącej osiągnąć lepszy wynik w wyborach samorządowych, obniżając marże na czas kampanii? Urząd Ochrony Konkurencji…
Kraj w skrócie
27 XI – 3 XII
Rosja: agresji ciąg dalszy
Wojciech Konończuk
Bush senior nie żyje
Jan Smoleński
Był prezydentem Stanów Zjednoczonych w kluczowym momencie historycznym: okres jego urzędowania (1989-93) to czas rozpadu bloku wschodniego i burzliwych zmian…
Haga: azyl w kaplicy
Marcin Żyła
W środku trwa modlitwa, ale żeby wejść do kaplicy, trzeba skorzystać z dzwonka – napis przy drzwiach głosi: „zamknięte z powodu wyjątkowej sytuacji”.
Bóg już tu nie mieszka
Edward Augustyn
Pod takim tytułem odbyło się 29-30 listopada w Rzymie międzynarodowe sympozjum na temat desakralizacji świątyń, zorganizowane przez watykańskie „ministerstwo…
450 lat drogi na Górę Karmel
Maciej Müller
Eliasz i Matka Boża – z tych dwóch postaci brali wzór pustelnicy, którzy osiedlali się w XII i XIII w. na Górze Karmel w Ziemi Świętej.
Kościół w skrócie
27 XI – 3 XII
Liczba tygodnia
317 000
Kołyska z trumienki
Tomasz Fiałkowski
Z dniem wejścia w życie ustawy likwiduje się Instytut Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy w ustawie o Instytucie Europy Środkowej, uchwalonej 9 listopada…
Koty, ludzie i ofiary
MR
Już dwadzieścia osób zginęło w tym roku z powodu ataków lampartów i tygrysów w indyjskim stanie Uttarakhand.
Tajemnica pierścienia z brązu
MaM
Czy odkopany pół wieku temu w ruinach pałacu w Herodium (niedaleko Betlejem) pierścień należał do prefekta Judei Poncjusza Piłata?
Pierwsze dzieci modyfikowane genetycznie
Łukasz Lamża
Kultura w skrócie
27 XI – 3 XII
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Terapeutyczny labirynt
Krzysztof Story
Psychoterapia jest dobra i może pomóc. Musisz tylko uważać, do kogo trafisz. W Polsce wciąż nie ma ustawowej definicji zawodu psychoterapeuty, a w samym…
Wybierz dobrze
Lidia Grzesiuk
,
Anna Goc
,
Marcin Żyła
Prof. LIDIA GRZESIUK, psychoterapeutka: Kiedy przychodzi do mnie pacjent, nie znam jego życia. To on, opowiadając, nadaje mu pierwszy sens. Dopiero podczas…
Czytania
Chanuka i Purim
Paweł Śpiewak
W niedzielę 2 grudnia zapalaliśmy pierwszą świeczkę na chanukiji – lampce złożonej z ośmiu ramion i dodatkowo jednej, zwanej szemeszem (słońcem).
Do szopy, hej, pasterze
O. Wacław Oszajca SJ
Ten adres nie jest zbyt dokładny, znamy inne, ale one też nie gwarantują dotarcia do celu. Jedne prowadzą do stajni, drugie do groty, a jeszcze inne nawet poza…
Znaki
Abp Grzegorz Ryś
Cały ostatni tydzień liturgia wzywała nas do słuchania eschatologicznej mowy Pana Jezusa w zapisie św. Łukasza (Łk 21, 6-36).
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
9 – 16 XII
Kraj
Ku władzy monopartii
Klaus Bachmann
Afera KNF to pośredni skutek reformy wymiaru sprawiedliwości. Przez jego upartyjnienie PiS tworzy podstawy do systemowej korupcji.
Gra w Pana Boga
Joanna Pietrusiewicz
,
Justyna Dąbrowska
JOANNA PIETRUSIEWICZ, prezeska Fundacji Rodzić Po Ludzku: Poród jest czymś naturalnym, a ciało jest mądre. Kobiety często nie zdają sobie sprawy, jaką mają w…
Wieczny dyżur
Maciej Müller
Na tysiąc Polaków przypada 2,4 lekarza: jesteśmy w ogonie Europy. Coraz więcej medyków wchodzi w wiek emerytalny, a ci, którzy pracują, czynią to często ponad…
Był sobie człowiek
Przemysław Wilczyński
Gdyby nie kilka upartych osób gotowych ominąć kilka skostniałych procedur, Ewa Musiał umarłaby, oficjalnie nigdy nie istniejąc.
Wiara
Maryja jest jedną z nas
Elżbieta Adamiak
,
Artur Sporniak
Elżbieta Adamiak, teolożka: Dogmat o niepokalanym poczęciu pokazuje, że nie wystarczamy sami sobie, że potrzebujemy czegoś, co przeciwstawi się złu i …
Brat Lew i beatowcy
Karol Kleczka
„Różnimy się w wielu sprawach, ale mu nie przeszkadzam, bo wiem, że wszystko robi z dobrego serca i z głębokiej wiary” – mówił prymas Wyszyński o ks. Leonie…
Zniknęli we mgle
Stanisław Zasada
Świadom, że może paść ofiarą terrorystów, Christian de Chergé, przeor w Tibhirine, zaczyna pisać testament. Do mordercy zwraca się: „Przyjacielu mojej…
Świat
Granica Dobrej Nowiny
Roman Husarski
Zabójstwo misjonarza, który chciał przekonać do chrześcijaństwa wyspiarzy z Oceanu Indyjskiego, wznowiło debatę nad prawami ludzi, którzy od tysiąca lat żyją…
Kto dał zlecenie na Katję Handziuk
Monika Andruszewska
Krym, Donbas i Morze Azowskie to nie jedyne fronty, na których trwa walka o przyszłość Ukrainy. Istnieje też front „wewnętrzny”: układy korupcyjno-polityczne,…
Brexit: chaosu ciąg dalszy
Patrycja Bukalska
Do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii zostały tylko cztery miesiące. Choć Londyn i Bruksela zawarły ugodę, szanse na jej przyjęcie przez brytyjski parlament są…
Historia
Spór o Piłsudskiego
Łukasz Jasina
,
Tomasz Nałęcz
,
Przemysław Żurawski vel Grajewski
,
Mikołaj Mirowski
Po 1918 roku Marszałek próbował ukształtować nową mapę Europy, z Polską jako ważnym podmiotem. Udało się czy nie?
Nauka
Układ osobliwości
Piotr Stankiewicz
Mgławice księżycowe, rodziny asteroid, naturalne satelity o wyglądzie „Gwiazdy Śmierci”. W Układzie Słonecznym nie brakuje interesujących obiektów – a ciągle…
Kultura
Najpierw są pomruki
Tomasz Różycki
,
Katarzyna Kubisiowska
Tomasz Różycki: Poezja jest związana z chodzeniem. Bez spacerowania, czyli poznawania świata, nie ma wierszy. W najgorszym razie chodzę dookoła kuchni.
Zerwania i zaślubiny
Piotr Kosiewski
Oto polski XX wiek, zobaczony poprzez relacje awangardowych artystów i państwa. Imponująca wystawa, która dotyka kluczowych problemów politycznych i…
Teatr markowy
Dariusz Kosiński
O, śmiechu zadowolony z siebie! O, teatrze śmieszny jak kabaret w Polsacie, ale przecie nie tak obciachowy, bo to scena narodowa, duet twórców radykalny, a…
Szekspir też by nie dał rady
Jakub Majmurek
„House of Cards” jest pierwszym serialem, który został przelicytowany przez polityczną rzeczywistość. Miał ją bezwzględnie zdiagnozować, ale musiał polec.
Filtry obcości
Anita Piotrowska
„Fuga” jako studium relacji małżeńskiej i rodzicielskiej redefiniuje pojęcie bliskości. Kategoria „dobrej żony” czy „dobrej matki” zostaje zakwestionowana –…
Warto zobaczyć w TV
AP
8 – 14 grudnia
Niepewność
Lektor
Trochę to śmieszne – o niebywale gęstej powieści, która liczy sobie 700 stron, pisać notę na dwa i pół tysiąca znaków.
Felietony
Boże, chroń królową
Anna Dziewit-Meller
Właściwie mogłabym powiedzieć, że był to idealny wyjazd. Żadnych dystrakcji, tylko ja, mój syn, Londyn, Harry Potter, grzanki z masłem i fasolka na śniadanie,…
Gdy na Bohaterów Getta wjadą buldożery
Szymon Hołownia
Przed wojną Żydzi stanowili ponad 40 proc. ludności mojego rodzinnego Białegostoku (jeszcze w 1913 r. wskaźnik ten wynosił prawie 70 proc. – zmienił się, gdy…
Edukacja
Wojciech Bonowicz
Dzieci powinny wychowywać się na wsi. Najlepiej na takiej, jaką pamiętam z dzieciństwa, czyli wsi lata i wczesnej jesieni.
Obić się o uszy
Jan Klata
Inteligentne wapno
Stanisław Mancewicz
Sceny z życia polskiej dyplomacji i wspierającej ją publicystyki muszą znaleźć się w niesłychanie wymagającym kanonie tutejszych komedii.
Smaki
Księżycowe problemy
Paweł Bravo
Trzydzieści dwa procent. Tyle, według najnowszego raportu Światowej Organizacji Żywnościowej... pauza.
Zmysły
Tysiąc lat samotności
Marek Bieńczyk
Boję się prawdziwych samotników z wyboru. Ich samotność to poważna postać błazna, który wie, jak wygląda naprawdę podszewka rzeczy, i parodiuje komedię ludzką.
Tygodnik Czytelników
Przemoc w pracy