Reklama

Niepewność

Niepewność

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Trochę to śmieszne – o niebywale gęstej powieści, która liczy sobie 700 stron, pisać notę na dwa i pół tysiąca znaków.
A

A chodzi o wielkiego pisarza, jednego z czeskiej trójcy Hrabal-Kundera-Škvorecký. Cóż, spróbujmy, a może później – jak to było z książką Škvoreckiego o czeskim filmie – uda się o „Cudzie” opublikować w „Tygodniku” coś więcej.

„Cud” był pierwszą powieścią Škvoreckiego (1924–2017) wydaną na emigracji w Toronto (1972), w wydawnictwie założonym z żoną Zdeną Salivarovą. Bohaterem powieści jest, jak we wcześniejszych „Tchórzach” i „Batalionie czołgów”, a później w „Fajnym sezonie” i „Przypadkach inżyniera ludzkich dusz”, Danny Smiřický, alter ego autora. Groteskowa tonacja całości świadomie kontrastuje z dramatyzmem opisywanych wydarzeń. Bo „Cud”, którego akcja opowiadana jest achronologicznie i obejmuje ponad dwie dekady, jest powieścią z kluczem. Tytuł nawiązuje do wydarzeń w kościele w Číhošti, gdzie w...

2498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]