Reklama

Zerwania i zaślubiny

Zerwania i zaślubiny

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Oto polski XX wiek, zobaczony poprzez relacje awangardowych artystów i państwa. Imponująca wystawa, która dotyka kluczowych problemów politycznych i społecznych ostatniego stulecia.
Karol Hiller, Na krze, ok. 1938–1939 r. MUZEUM SZTUKI W ŁODZI / MAT. PRASOWE
P

Pomysł może zaskakiwać, bowiem, jak podkreśla kuratorka wystawy w łódzkim Muzeum Sztuki Dorota Monkiewicz, awangarda dla polskiego państwa nie była istotnym punktem odniesienia. Co więcej, dzieła tworzone przez związanych z nią artystów „rzadko ujawniają stosunek ich autorów do kwestii politycznych.

Wyłomy w tej praktyce pojawiają się pod naporem silnie angażujących wydarzeń zewnętrznych, takich jak obie wojny światowe czy gwałtowne nasilenie konfliktów społecznych i narodowościowych w kryzysowych latach trzydziestych”. Bardziej wymowne są historyczne konteksty aniżeli bezpośrednia treść zawarta w dziełach. Mimo tych wszystkich zastrzeżeń, udało się stworzyć wystawę nieoczywistą, o historii, ale wpisującą się w aktualne spory, dotyczące m.in. relacji artysta–państwo, zaangażowania społecznego i politycznego twórców czy autonomii sztuki.

Wystawa porusza też kluczowy w...

14521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]