Reklama

Ładowanie...

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Po raz pierwszy w 2006 roku w kategorii wywiad i w 2007 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, Wiktora Publiczności. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv, prowadził autorski program w TVP1, obecnie w stacji TVN współprowadzi z Marcinem Prokopem program „Mam Talent!”, jest też felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, ostatnio „Ludzi w czasach Jezusa” (2016) i „Instrukcję Obsługi Solniczki” (2017). Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujących działalność Domu Dziecka w Kasisi w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Dem. Rep. Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu. Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W 2016 r. został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka „Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”.

Po ogłoszeniu zamiaru kandydowania w wyborach prezydenckich 2020 r. Szymon Hołownia zawiesił pisanie felietonów w „Tygodniku Powszechnym”.

Facebook: @Szymon Hołownia

Artykuły

25.02.2023
Szymon Hołownia: Demokratyczna opozycja nie może stać się grupą rekonstrukcyjną rzeczywistości sprzed 2015 roku. Wyborcy nie zrezygnują z „dzisiaj” na rzecz tego, co było „wczoraj”. Zrobią...
09.12.2019
Pisanie felietonów to w istocie straszna praca.
09.12.2019
SZYMON HOŁOWNIA: Zabrali nam politykę? Upartyjnili? To my ją sobie odbierzemy. A potem pójdę do kandydatów partyjnych i zapytam, ile potrafiliby zrobić bez przelewów od prezesów.
02.12.2019
Moja żona pracuje jakieś 50 kilometrów od miejsca, w którym ja codziennie załatwiam większość swoich zawodowych spraw.
25.11.2019
Wizyty w kilku szkołach średnich, skumulowane w ciągu parunastu dni, pozwoliły mi zajrzeć za horyzont czasu i przekonać się, jak może wyglądać świat za piętnaście czy dwadzieścia lat.
18.11.2019
Przeczytałem w „The Economist”, że władze w Estonii testują nowy system karania kierowców przekraczających limity prędkości.
10.11.2019
Gdy kradną nam rzeczywistość, nie można pozwolić wyjałowić się z marzeń. Gdy kradną nam teraźniejszość, nie oddać przyszłości.
02.11.2019
Historia dziesięciu tygrysów przewożonych z Włoch do Dagestanu w koszmarnych warunkach, w małych klatkach, zamkniętych w skrzyniach, bez możliwości poruszania się, z niedostatecznym...
28.10.2019
Nigdy nie zdarza mi się pisać o książce, z której zdążyłem przeczytać dopiero parę akapitów, ale teraz naprawdę nie umiem pisać o czymkolwiek innym.
21.10.2019
„Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu” Magdaleny Okraski, wydana w ubiegłym roku, u mnie dopiero teraz doczekała się lektury.

Strony