Układ osobliwości

Mgławice księżycowe, rodziny asteroid, naturalne satelity o wyglądzie „Gwiazdy Śmierci”. W Układzie Słonecznym nie brakuje interesujących obiektów – a ciągle odkrywamy nowe.

Reklama

Ładowanie...

Układ osobliwości

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Mgławice księżycowe, rodziny asteroid, naturalne satelity o wyglądzie „Gwiazdy Śmierci”. W Układzie Słonecznym nie brakuje interesujących obiektów – a ciągle odkrywamy nowe.
Niektóre ciała niebieskie Układu Słonecznego WIKIPEDIA
Z

Zaobserwowana w 2017 r. ʻOumua­mua, pierwsza znana asteroida pochodząca z przestrzeni międzygwiazdowej, pojawiła się ponownie w obiegu medialnym. W listopadzie dwóch naukowców z Uniwersytetu Harvarda, Shmuel Bialy i Abraham Loeb, opublikowało bowiem artykuł, w którym analizują, czy nie jest ona sondą kosmiczną wysłaną przez obcą cywilizację. Prawdopodobnie nie jest... ale spieszę z pocieszeniem: kosmos i tak jest pełen osobliwości. Nie trzeba czekać na gwiezdnych posłańców, bo w starym i wciąż nie tak dobrze znanym Układzie Słonecznym jest mnóstwo bardzo ciekawych rzeczy. I ciągle odkrywamy nowe.

Haumea

Zacznijmy od najdalszych rejonów Układu – tego, co znajduje się poza orbitą Neptuna. Krąży tam m.in. Haumea, planeta karłowata.

Krąży naprawdę daleko. Orbita Haumea rozciąga się od 5 do 7 mld km od Słońca. Gdy znajduje się najdalej, światło Słońca – pokonując...

13601

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]