Reklama

Bush senior nie żyje

Bush senior nie żyje

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Był prezydentem Stanów Zjednoczonych w kluczowym momencie historycznym: okres jego urzędowania (1989-93) to czas rozpadu bloku wschodniego i burzliwych zmian geopolitycznych.
Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha. Przy trumnie zmarłego prezydenta jego pies Sully, Waszyngton, 4 grudnia 2018 r. / Fot. Brendan Smialowski / AFP / East News
Uroczystości pogrzebowe George'a H. W. Busha. Przy trumnie zmarłego prezydenta jego pies Sully, Waszyngton, 4 grudnia 2018 r. / Fot. Brendan Smialowski / AFP / East News
J

Jego operacja „Pustynna Burza” w 1991 r. w obronie Kuwejtu – najechanego przez irackiego dyktatora Saddama Husajna – zaczęła interwencjonistyczny zwrot w polityce wobec Bliskiego Wschodu. W kontekście obecnej polaryzacji w USA będzie pamiętany jako autor osobistego listu do Billa Clintona, w którym po przegranych wyborach życzył swemu rywalowi i następcy sukcesów i zapewniał o swoim wsparciu.

George H.W. Bush nie był jednak postacią jednoznaczną, a jego życiorys ma niejedną rysę. Największą jest udział w aferze Iran-Contras: jako wiceprezydent pod Ronaldem Reaganem był zamieszany w nielegalną sprzedaż broni do Iranu i bezprawne finansowanie prawicowej partyzantki w Nikaragui. Pod koniec swej prezydentury ułaskawił zamieszanych w aferę urzędników – być może po to, by uniknąć zeznawania w charakterze świadka.

41. prezydent USA (i ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha) zmarł 30 listopada w wieku 94 lat. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zastanawian się czy to stosowne i chrześcijańskie, żeby mówić o zmarłym źle w czasie kiedy jeszcze nie został pochowany . Podczas gdy naród amerykański opłakuje Go i dziękuje za tyle dobra, które czynił dla Ameryki i dla pokoju w świecie.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]