Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.12.2018
Czyta się kilka minut
27 XI – 3 XII
R

REGGAE NA LIŚCIE UNESCO

Umożliwia swobodne wyrażanie opinii, jest oczyszczająca i nikogo nie wyklucza – tak uzasadniono wpisanie jamajskiej muzyki reggae na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

CHŁODNE BRZMIENIA

Znany dotąd z synthpopowych brzmień Tobiasz Biliński jako pierwszy polski artysta podpisał kontrakt z kultową amerykańską wytwórnią Sub Pop z Seattle, dla której nagrywała m.in. Nirvana. Album ukaże się w lutym.

NOWE REKORDY

4,72 mln zł – za taką kwotę wylicytowano obraz Wojciecha Fangora „M 39”. Praca zmarłego przed trzema laty malarza stała się tym samym najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce. Najdroższą rzeźbą 2018 r. na świecie jest z kolei Play-Doh Jefa Koonsa. Przypominające ogromną kulę modeliny dzieło warte jest prawie 23 mln dolarów.

NAGRODY

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak został pierwszym laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Nagrodę przyznała założona przez Wajdę i Krystynę Zachwatowicz Fundacja Kyoto-Kraków.

POŻEGNANIA

Zmarła Maria Rostworowska, tłumaczka, autorka książek o Oldze Boznańskiej i Franciszku Xawerym Pusłowskim, biografistka dramatopisarza i poety Karola Huberta Rostworowskiego. W minionym tygodniu odszedł także Robert Morris, amerykański artysta konceptualny, pionier i jeden z najwybitniejszych teoretyków minimalizmu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]