Terapeutyczny labirynt

Psychoterapia jest dobra i może pomóc. Musisz tylko uważać, do kogo trafisz. W Polsce wciąż nie ma ustawowej definicji zawodu psychoterapeuty, a w samym środowisku toczy się spór o obowiązujące go...

Reklama

Terapeutyczny labirynt

Terapeutyczny labirynt

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Psychoterapia jest dobra i może pomóc. Musisz tylko uważać, do kogo trafisz. W Polsce wciąż nie ma ustawowej definicji zawodu psychoterapeuty, a w samym środowisku toczy się spór o obowiązujące go reguły.
BARBARA NIEWIADOMSKA
P

Psychoterapeutą mógłbym zostać jutro. Podobnie jak każdy z państwa czytających ten tekst. Zawód nie jest regulowany i nie wszyscy mają certyfikaty, wymagane przez profesjonalne organizacje. Słowa „psychoterapeuta” nie broni w naszym systemie prawnym żadna ustawa, regulacja czy rozporządzenie. Bez wykształcenia nie moglibyśmy wprawdzie podpisać kontraktu z NFZ, ale to i tak niezbyt się opłaca. By otworzyć gabinet prywatny, wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą. Odpowiednie PKD to 86.90.E: „Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana”. Z tego samego kodu korzystają: higienistki szkolne, dietetycy, banki spermy.

Otwieramy więc gabinet psychoterapeutyczny. Artykuły przydatne u progu kariery znajdujemy w internecie. Na przykład: „Jak zostać psychoterapeutą – w 9 punktach”. Inna sprawa, że nawet z tych kilku porad dowiadujemy się, iż...

17731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Proponuję przeczytać książki Tomasza Witkowskiego, który w książce "Zakazana Psychologia tom I i II" pokazuje meandry psychologii. Szczególne dużo emocji wzbudził we mnie rozdział dotyczący orzecznictwa sądowego gdzie psychologowie - biegli sądowi potrafią zniszczyć życie niewinnych ludzi na podstawie niesprawdzonych testów, z powodu nieprzestrzegania procedur badawczych, nieuctwa lub po prostu za kasę. Ich orzecznictwo dla sądu jest "święte", a wyniki nie weryfikowalne.

bez żadnych ograniczeń i konsekwencji, na masową skalę i z wielką szkodą dla społeczności uprawia szamańską i całkowicie zideologizowaną psychoterapię armia byle jakich księży, w Polsce głównie katolickich - o tym także pisze dziś x. A. Boniecki

Stworzenie ustawy o zawodzie psychoterapeuty jest koniecznością. Powinna ona określać wykształcenie i doświadczenie niezbędne do tego, aby otworzyć samodzielny gabinet. Wczoraj natknęłam się na portalu "znany lekarz" na profil "terapeuty", który jest w trakcie studiów podyplomowych, na razie ukończył dwa semestry, ale to nie przeszkodziło mu założyć własnego gabinetu. Najgorsze jest to, że w opisie chorób, które leczy, wymienił, np. depresję, nerwicę czy zaburzenia osobowości.W takich przypadkach niezbędna jest pomoc psychiatryczna, a terapia (z doświadczonym i wykształconym) specjalistą może być tylko wsparciem. Tego typu przestępcza działalność (nie wiem, jak to inaczej nazwać) powinna być surowo karana, bo jest to zwyczajne hochsztaplerstwo.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]