Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 31/2023
Data wydania:
30.07.2023
Numer wydania:
31
Rok wydania:
2023
Edytorial
Taniec jasnogórski
Ks. Adam Boniecki
Jest nas wielu, którzy nie chcą, by miejsca sakralne, a zwłaszcza sanktuarium o takim znaczeniu dla narodu jak Jasna Góra, były terenem politycznej demagogii.
Obraz tygodnia
Wszystkie błędy w sprawie Joanny
Małgorzata Solecka
Gdzie popełniono błąd, w wyniku którego kobieta potrzebująca psychicznego wsparcia została straumatyzowana i mogła stracić resztki zaufania nie tylko do…
Słowo-iskra: „aborcja”
Bogdan de Barbaro
,
Marcin Żyła
Prof. Bogdan de Barbaro o sprawie pani Joanny: Trzeba wskazać, kto popełnił błąd, kto przestępstwo, a kto zaniedbanie. I nie robić tego na skróty bez…
Krwawy pat – i co dalej?
Wojciech Pięciak
Ukraińscy politycy i dowódcy powtarzają mantrę, że „postęp trwa”, ale po dwóch miesiącach widać, że letnia kontrofensywa nie przynosi efektów.
Wizja klęski
Marek Kęskrawiec
Po jesiennych wyborach możemy znaleźć się w sytuacji podobnej do tej z 2005 r. Wtedy do sformowania koalicji rządzącej Jarosławowi Kaczyńskiemu potrzebny był…
Na punkty
Kryteria krytyczności
Marek Rabij
Zakaz fotografowania. Tabliczki o takiej treści zawisną wkrótce na budynkach i instalacjach w całym kraju. Ustawodawca nie przewidział jednak dość komicznego…
Literaci do algorytmów
Jacek Taran
W ciągu ostatniej dekady dochody pisarzy w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 40 proc. Pojawienie się sztucznej inteligencji może sprawić, że spadek będzie się…
Polska obrona przed zieloną energią
Marek Rabij
Lato zaskoczyło energetyków – tak można opisać wysiłki przedstawicieli branży, zmierzające do ograniczenia rosnącego udziału źródeł odnawialnych w produkcji…
Czy Franciszek oswoi smoka
Edward Augustyn
Papież zatwierdził decyzję chińskiego rządu o mianowaniu Josepha Shena Bina na biskupa Szanghaju. Pekin ogłosił ją na początku kwietnia, bez uzgodnienia z …
Ze sjesty już nikt się nie śmieje
Krzysztof Story
Szef największego stowarzyszenia zrzeszającego lekarzy w Niemczech apeluje o wprowadzenie sjesty w gorące dni. „Przy takich temperaturach powinniśmy korzystać…
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Jazda polska
Bartosz Józefiak
To nadmierna prędkość pozostaje głównym zagrożeniem na drogach. A walczy się z nią znacznie trudniej niż z alkoholem. Większość z nas wciąż usprawiedliwia…
Czytania
Wodzowie
Małgorzata Kordowicz
Izraelici stoją u wrót Ziemi Obiecanej. Prawie wszyscy urodzeni jeszcze w egipskiej niewoli dokonali już żywota.
Łapaj heretyka!
o. Wacław Oszajca
Wciąż daje się słyszeć, że tak naprawdę, realnie, a nie tylko w wyobraźni, Boga można spotkać jedynie w „naszym” Kościele – na przykład rzymskokatolickim.
Chodzenie w jarzmie
Abp Grzegorz Ryś
Kapłaństwo nie jest ciężkie. Celibat nie jest ciężki – dokąd przeżywamy go jako charyzmat i formę miłości.
Widzenia
Piotr Sikora
Wybrał Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
30 lipca – 6 sierpnia
Kraj
Zawłaszczone wspólnoty
Stefan Sękowski
Polska lokalna znalazła się między młotem rządowego centralizmu a kowadłem udzielnych księstewek prezydentów, wójtów i burmistrzów. Żeby odzyskać samorządy dla…
Strefa stanów niskich
Piotr Wójcik
Wody brakuje już nie tylko w Wielkopolsce i centralnej Polsce, ale na bezpiecznym dotychczas Podlasiu. Wysychają jeziora i rzeki, wody brakuje też pod ziemią.…
Zezowata odyseja
Jerzy Dziekoński
Polska medycyna jednym okiem przygląda się nowoczesnym metodom, a drugim zezuje w kierunku starych i nieskutecznych – ale za to własnych. Cierpią nasze dzieci.
Koty? Jakie koty?
Marcin Żyła
Porażka polityki informacyjnej – a właściwie jej brak – w kwestii zachorowań kotów jest tym bardziej dziwna, że jesteśmy świeżo po lekcji covidu.
Wiara
Dlaczego komisja ds. mafii przestała działać
Edward Augustyn
,
Vittorio Alberti
Vittorio Alberti, koordynator watykańskiej grupy roboczej ds. mafii i korupcji: To dla Kościoła historyczna szansa. Mógłby dzięki temu coś zmienić w walce z…
Nowe życie chrześcijaństwa
Chantal Delsol
,
Piotr Sikora
Za upadkiem świata chrześcijańskiego idzie wdrożenie zasad Ewangelii – walka z pedofilią, priorytet osoby nad instytucjami, odrzucenie nienawiści.
Polityczne bałwochwalstwo
Tomasz P. Terlikowski
Żeby poczuć smak i zapach Kościoła w Polsce, trzeba jechać na Jasną Górę. Tę ocierającą się o komunał prawdę uświadamia także ostatnie częstochowskie…
Komisja ds. mafii: powołana z pompą, zlikwidowana po cichu
Edward Augustyn
Powstała w maju 2021 roku w odpowiedzi na papieskie słowa o ekskomunikowaniu mafiosów, które wzbudziły entuzjazm wiernych i wątpliwości kanonistów. Grupa…
Na zielonej wyspie zakwitną parafie
Maciej Müller
Irlandzcy katolicy na serio traktują encyklikę „Laudato si”. O pszczoły dbają i biskupi, i działkowicze z rad parafialnych.
Świat
Tonący w śmieciach
Agnieszka Zielińska
W mołdawskiej ekowiosce można uczyć się, jak dbać o środowisko. Ale nawet takie projekty nie poradzą na problem nielegalnych wysypisk, których stale przybywa.
Moskiewski gambit
Marek Rabij
Rosja zerwała porozumienie zbożowe, dzięki któremu ukraińskie produkty rolne mogły opuszczać kraj przez Morze Czarne. Dlaczego?
Niepokorny Aleś Puszkin
Piotr Pogorzelski
Tego wyroku już nie przeżył. Kim był białoruski artysta, który zmarł w więzieniu w Grodnie?
Blacharze z Safakisu
Paweł Bravo
Tunezja wystąpi w roli europejskiej straży granicznej. To kolejna z umów, którymi Unia chce ograniczyć imigrację przez Morze Śródziemne.
Inżynier gorszy od małpy
Marta Zdzieborska
W Kalifornii trwa bój o przepisy zakazujące hinduskiej dyskryminacji kastowej. To walka „na noże” – tak, jakby nie toczyła się w USA, lecz podzielonych…
Historia
Rozmowy z nieobecnymi
Patrycja Bukalska
Zostało ich tylko około pięciuset. Spośród powstańców warszawskich, których poznałam w mojej dziennikarskiej pracy, nie żyje już prawie nikt. To opowieść o…
Nauka
Mity z Jaskini Kości
Łukasz Kwiatek
Nowy dokument Netfliksa znalazł się w centrum sporu o istotę człowieczeństwa. Jego bohater, odkrywca Homo naledi, ogłasza przewrót w myśleniu o ewolucji,…
Z oddechem
Sztuka życia
Ks. Adam Boniecki
,
Anna Goc
KS. ADAM BONIECKI: Jeśli miałbym napisać vademecum staruszka, zacząłbym od tego, że ludzie starsi powinni szczególnie starać się maskować swoją głupotę.
Kultura
Różowy nagrobek patriarchatu
Anita Piotrowska
Grecie Gerwig nie wystarcza „tiktokowy feminizm”. Kiedy mowa o jej filmie, równie często co „wywrotowość” pada słowo „samoświadomość”.
Raperzy na rowery
Łukasz Rostkowski (L.U.C.)
,
Joanna Wiśniowska
ŁUKASZ ROSTKOWSKI (L.U.C.), muzyk: Przez wiele lat tak dużo pracowałem, że nie byłem nawet w stanie wydawać pieniędzy. Nie było kiedy, tylko koncert za…
Kobieta z prowincji
Michał Sowiński
Miejskie, akademickie, lewicowe środowisko zmierza w stronę egocentryzmu, co sprawia, że rozmowa z nimi jest męcząca, a oni sami są wyprani z resztek dystansu…
Oppenheimer: Nolan, szkiełko i oko
Michał Walkiewicz
Zamaszysta biografia „ojca” bomby atomowej wchodzi na arenę wakacyjnych premier w atmosferze marketingowej zawieruchy. W różowym narożniku czeka już…
Sprawiedliwi z Podlasia
Lektor
O książce Mikołaja Grynberga "Jezus umarł w Polsce": opowieści o buncie nielicznych, ich odwadze, determinacji – i ostatecznie często bezradności, bezsilnej…
Felietony
Paragraf za płeć
Zuzanna Radzik
Jeśli spojrzeć na całość doświadczenia bycia kobietą w Polsce – kraju urządzonym jakby nie dla nas, lecz przeciw nam – aż dziw, że nie jesteśmy wszystkie na…
Śmierć i mem
Tomasz Stawiszyński
Jak czuje się ktoś, kogo tragicznie zmarła bliska osoba staje się obiektem internetowego śmiechu?
Eliza Kącka: Autobus w powstaniu
Eliza Kącka
519, jazda w stronę dworca. starsza z dorosłą córką w mojej pakamerze siedzeniowej. starsza: „ty mi powiedz, co znaczy to słowo »pijar«?”. „nie wiem, chyba, że…
Zielone pojęcie
Olga Drenda
Jeśli tkwi w nas ziarno arogancji, będziemy chcieli coraz mocniej domagać się dowodów na nieistnienie Reptilian, aż w końcu sami uwierzymy, że coś jest na…
O celach
Stanisław Mancewicz
Skrót jest frapujący, mocny, męski, a i towarzystwo takoż.
Smaki
Pijcie, co wam się zachce
Paweł Bravo
Aspartam trafił do kategorii substancji „być może” rakotwórczych. Ma to swój ciężar naukowy, ale też biznesowy. Dla producentów spożywczych obecność na tej…
Zmysły
Wawel od kuchni
Bartek Kieżun
,
Katarzyna Kubisiowska
BARTEK KIEŻUN, antropolog kultury: Piwo pili wszyscy. Leszek Biały odmówił papieżowi udziału w krucjacie, bo na Wschodzie, gdzie miał się udać, nikt nie…
Ogłoszenia
Zapraszamy na odcinek specjalny Podkastu Powszechnego: Boniecki89
Klub „Tygodnika Powszechnego” w Słupsku