Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
rasizm
Artykuły na ten temat
Po morderstwie kobiety na Kos: skąd ten brutalny, wulgarny potok
Tomasz Stawiszyński
TOMASZ STAWISZYŃSKI: Dawno nic nie wywarło na mnie takiego wrażenia jak reakcja na informację, że w nocy, kiedy doszło do morderstwa, spędziła ona wieczór w…
Nie jestem sędzią Marciniaka
Michał Okoński
Sprawę Szymona Marciniaka, jak to w świecie dorosłych ludzi bywa, trudno opisywać w kategoriach starcia dobra ze złem. Są w niej ideologie i interesy, są…
Vinícius Junior ma już dość
Michał Okoński
Znakomity piłkarz, ofiara rasistowskich prześladowań, domaga się od hiszpańskich władz stanowczej reakcji na stadionowe przestępstwa. Tego meczu nie może…
Wielka Brytania: biały jeleń, czarna lalka
Patrycja Bukalska
Golliwog – szmaciana laleczka, popularna w Wielkiej Brytanii w wieku XX – po raz kolejny stała się powodem dyskusji o tym, czym jest rasizm.
Chicago to jedno z najbardziej podzielonych rasowo miast USA
Marta Zdzieborska
Miejsce zamieszkania determinuje tutaj wszystko: poziom wykształcenia, zarobki i ryzyko śmierci od kuli.
Wśród Panter. Wszystkie walki Angeli Davies
Magdalena Nowicka-Franczak
Była twarzą z plakatów, sztandarów i t-shirtów. Angela Davies nie chciała czekać z wolnością na lepsze czasy. Walczyła o wszystko, dla prawie wszystkich.
Park imienia Leopolda. Felieton Zuzanny Radzik
Zuzanna Radzik
Ludzkie zoo odbywały się w całej Europie, trafiły nawet do Warszawy. Ze swoją wielomilionową widownią miały wpływ na cementowanie rasizmu.
Gry w klasy
Jakub Majmurek
W „Pozłacanym wieku” tworzą się wielkie fortuny, rosną nierówności i społeczne napięcia. Pytania dotyczą roli pieniądza i milionerów w amerykańskiej demokracji.
Pokaz z człowiekiem
Dominika Czarnecka
,
Dagnosław Demski
,
Wojciech Brzeziński
DOMINIKA CZARNECKA, DAGNOSŁAW DEMSKI: Pod koniec wieku XIX i na początku XX we Wrocławiu, Pradze czy Budapeszcie na takie spektakle przychodziły tłumy,…
Pozdrowienia ze strzelnicy
Marta Zdzieborska
Wyzwiska, groźby śmierci i patrole policji pod domem – to rzeczywistość urzędników amerykańskich kuratoriów oświaty. W spolaryzowanym kraju konflikt kulturowy…
W imię walki z rasizmem
Marek Matusiak
W ciągu ostatnich sześciu lat Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło 112 rezolucji krytykujących Izrael, a tylko osiem w sprawie Syrii. Skąd taka dysproporcja?
Etap wstydu
Agnieszka Piskozub-Piwosz
Amerykańskie zakonnice podjęły proces rozliczania się z udziału w systemowym rasizmie. Rozpoczęły go aktem przeprosin.
Rzeź wolnych ludzi
Marta Zdzieborska
Co roku 19 czerwca Amerykanie obchodzą Juneteenth: dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa. Rocznicę tyleż radosną, co przygnębiającą: bo przypomina ona,…
Werdykt z Minneapolis
Marta Zdzieborska
W USA przełomowy wyrok: były policjant Derek Chauvin został uznany winnym śmierci czarnoskórego George’a Floyda.
Wszystkie imiona Margaret
Anna Piwowarska
– Tacy jak ja są tu ciągle wyjątkiem – mówi. – I o to nie mogę mieć pretensji. Pretensje mam wtedy, gdy ktoś odmawia mi polskości. Bo dla niektórych czarna…
Co zmieni wywiad
Marcin Żyła
Tak długo, jak żyje Elżbieta II, niewiele jest w stanie zagrozić brytyjskiej monarchii.
Kraj w skrócie
2–8 lutego
Gdy gorszy Gombrowicz
Wojciech Rusinek
Co robić z dziełami, które wydają się nam archaiczne, obce ideowo, a nawet skandaliczne? Radykalna korekta spisu lektur tego problemu nie rozwiązuje.
Rasizm bez rasy
Olga Stanisławska
,
Marcin Żyła
Olga Stanisławska, reporterka: Jesteśmy uzależnieni od wyzysku innych. Kto w Kongu wydłubuje z ziemi koltan do naszych telefonów? Kto w strasznych warunkach w…
Wielki przegląd pomników
Patrycja Bukalska
Na fali antyrasistowskich protestów w Wielkiej Brytanii powróciła debata o kolonialnej przeszłości i jej skutkach, trwających do dziś.
Brakująca połowa dziejów
Anna Dziewit-Meller
Wielu moich rodaków, po odsłużeniu swego w zakresie wiedzy eksperckiej o pandemiach, powoli przechodzi na pozycje eksperckie dotyczące historii rasizmu w USA.
8 minut, 46 sekund
Marta Zdzieborska
Epidemia, kryzys, śmierć George’a Floyda, protesty i zamieszki, straszący wojskiem prezydent: czy dla Stanów mogło być gorzej?
Dzieli nas przepaść
Sadiqa Reynolds
,
Marta Zdzieborska
Sadiqa Reynolds: Jeśli masz czarny kolor skóry, nie ma znaczenia, czy skończyłeś uniwersytet i dużo zarabiasz. Każdy z nas może doświadczyć rasizmu.
Australia: policja, przemoc i rdzenni mieszkańcy
Patrycja Bukalska
Zdanie „Nie mogę oddychać”– ostatnie słowa George'a Floyda – brzmi szczególnie także dla Australijczyków.
Z bananem w kanale
Przemysław Wilczyński
Koronawirus wykopał – wraz z całą publiką – ksenofobiczne gesty ze stadionów? Tę chwilową niedogodność postanowili obejść celebryci sportu: znany piłkarz i „…
Rola służącej
Agata Kaźmierska
Spór o usunięcie „Przeminęło z wiatrem” z serwisu HBO i los Hattie McDaniel, jednej z największych gwiazd tego filmu, pozwalają lepiej zrozumieć także…
Gniew rozlewa się na Amerykę
Marta Zdzieborska
Śmierć George’a Floyda po raz kolejny obnażyła rasizm i patologie w amerykańskiej policji – problemy, które w USA wciąż idą w parze.
Skasuj się
Anna Dziewit-Meller
Dla premiera Kanady, który swoją karierę polityczną oparł w dużej mierze na walce z rasizmem i nierównościami, incydent z młodości okazać się może bardziej…
W Afryce, czyli nigdzie
Marcin Żyła
Nie znamy jeszcze przyczyn wypadku boeinga pod Addis Abebą, w którym 10 marca zginęło 157 osób. Ale możemy przypuszczać jedno: gdyby zdarzył się gdzie indziej…
Jazz pro forma
Jan Błaszczak
Twórczość Dona Shirleya była rozpięta pomiędzy jazzem a klasyką. Dorobek muzyczny tego ulubieńca Strawińskiego i Ellingtona był przez lata zapomniany. Nie bez…
Rasa i klasa
Anita Piotrowska
Dostajemy film przyjemny, pojednawczy, bezpieczny, kojący pięknem muzyki. Ale mimo to oddający całą grozę i poniżenie w Ameryce podzielonej na rasy.
Mahatma Gandhi niemile widziany
Wojciech Jagielski
Na świecie jest uważany za mistrza szlachetnej walki bez użycia przemocy i wcielenie zwycięstwa dobra nad złem. Na świecie, lecz nie w Afryce. Gdzie indziej…
Spokój w Ełku
Bartosz Józefiak
Miasto zdążyło już ochłonąć po zabójstwie Daniela przed barem z kebabem. Po ponad roku zaczął się proces w tej sprawie.
Świat nie jest biały
Anita Piotrowska
Z niedokończonych zapisków Jamesa Baldwina reżyser Raoul Peck stworzył intrygujący filmowy esej, którego główna teza brzmi: „Historia czarnych w Ameryce jest…
Najniższy wspólny mianownik
Jan Klata
Za rok będzie mocniej, ogrów i orków przybędzie. Na rondzie Dmowskiego, na moście Poniatowskiego, na stadionie. Na-ro-do-wym!!!
Pomniki, rasizm i ginekologia
Łukasz Lamża
W Stanach Zjednoczonych trwa spór o usuwanie pomników postaci historycznych ocenianych dziś jako wątpliwe etycznie. Na celowniku są także naukowcy.
Rasizm w cieniu Brexitu
Patrycja Bukalska
Brytyjczyk pochodzenia hinduskiego – Amo Singh, 33-letni sklepikarz ze Stroud (zachodnia Anglia) – został ciężko pobity przez bandę nastolatków, gdy stanął w…
Zapętlony działacz
Mariusz Sepioło
Rafał Gaweł: ofiara prześladowań prokuratury sprzyjającej skrajnej prawicy czy ofiara własnej niefrasobliwości w finansowaniu działalności publicznej?
Mowa pogardy
Anna Goc
,
Marcin Żyła
Wbrew krytyce, nie jest żadnym wymysłem. Najnowsze badania pokazują to wyraźnie – mowa nienawiści zmienia postawy Polaków. Głównie młodych.
Trzęsienie ziemi i rasizm
Edward Augustyn
„To dobra okazja, żeby poszkodowanych w trzęsieniu ziemi umieścić w hotelach, a do namiotów przenieść emigrantów” – napisał na portalu społecznościowym ksiądz…
To nie jest kraj dla śniadych ludzi
Paweł Bravo
W Zgorzelcu patrol ochroniarzy zatrzymał śniadego mężczyznę – w pierwszej wersji relacji dlatego, że zaczął uciekać na ich widok, później dodano, iż przebywał…
Konserwatyści przeciwko antysemityzmowi
Michał Okoński
Grupa konserwatywnych publicystów, intelektualistów i polityków podpisała się pod ,„Listem do patriotów”, opublikowanym na portalu wpolityce.pl. Redaktor…
Duszpasterz narodowców
Zuzanna Radzik
,
Błażej Strzelczyk
Mówi podekscytowany, ale w końcu nie każdy neoprezbiter przemawia na kilkudziesięciotysięcznych wiecach.
Sprawa Dolezal
Kalina Błażejowska
W USA z czołówek nie schodzi historia Rachel Dolezal, szefowej oddziału antydyskryminacyjnej organizacji NAACP i wykładowczyni afrykanistyki.
Płonące getta Ameryki
Radosław Korzycki
W kolejnych miastach USA coraz częściej dochodzi do zamieszek na tle etnicznym. Czy rzeczywiście winowajcami są tylko młodzi Afroamerykanie?
Dośrodkowanie dla dyktatora
Michał Okoński
Przy okazji meczu Irlandia-Polska padło pytanie, czy polski piłkarz może grać dla czeczeńskiego satrapy.
Gdzie my jesteśmy
Michał Kuźmiński
Ksenofobicznego tekstu Dominika Zdorta o deportacji Tatarów nie ma co komentować. W tej sprawie są dwie inne ważne kwestie.
Psajgonki
Agnieszka Wójcińska
Straż Graniczna znalazła w Wólce Kosowskiej mięso tajemniczego zwierzęcia. Kilka dni później cała Polska mówiła, że tamtejsi Wietnamczycy jedzą psy.