Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pomniki, rasizm i ginekologia

Pomniki, rasizm i ginekologia

17.10.2017
Czyta się kilka minut
W Stanach Zjednoczonych trwa spór o usuwanie pomników postaci historycznych ocenianych dziś jako wątpliwe etycznie. Na celowniku są także naukowcy.
Protesty pod pomnikiem gen. Roberta E. Lee w Richmond, USA, wrzesień 2017 r. WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES
P

Przez amerykańskie media przetacza się od pewnego czasu debata na temat pomnika Roberta E. Lee, generała w wojnie secesyjnej oraz – tak się składa – przeciwnika równości rasowej i prawa głosu dla czarnoskórych Amerykanów. Ścierają się dwa standardowe stanowiska: „usuwajmy pomniki” (aby przywrócić dziejową sprawiedliwość) oraz „nie usuwajmy pomników” (aby nie przekłamywać historii). Ponieważ dyskusja otarła się ostatnio również o przypadki nieetycznych zachowań naukowców, włączyło się do niej czasopismo „Nature”.

4 września w niepodpisanym z nazwiska edytorialu przytoczony został przykład „ojca współczesnej ginekologii”, amerykańskiego chirurga Jamesa Mariona Simsa. W latach 40. i 50. XIX w., a więc w czasach, gdy nowoczesna chirurgia dopiero raczkowała, Sims badał i leczył kobiety, przełamując przy tym potężne wówczas bariery niewiedzy i wstydu. Do dziś stosowane są niektóre...

4864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]