Brakująca połowa dziejów
Brakująca połowa dziejów
O tym, że popkulturowe obrazy kształtują naszą percepcję rzeczywistości, nie trzeba nikomu mówić. Wielu czerpie z nich podstawową wiedzę o tym, jak wygląda życie innych ludzi, kim są i jaka jest ich społeczna rola. Nie jest też wielką tajemnicą, że przekazy te niezwykle często oparte są na stereotypowych ujęciach – blondynki są głupie, młodzi Afroamerykanie popełniają przestępstwa, biali starsi mężczyźni rządzą światem, a kobiety parzą kawę ważnym prezesom albo wyciągają pranie z pralki w swoich domach na przedmieściach. Tak właśnie media budują zafałszowany obraz kolejnych grup – w wielu przypadkach wzmacniając krzywdzące stereotypy, z których tak ciężko się potem wydostać.
Wiem, że obecnie wielu moich rodaków, po odsłużeniu swego w zakresie wiedzy eksperckiej o pandemiach, powoli przechodzi na pozycje eksperckie dotyczące historii rasizmu w USA. To skądinąd ujmujące, że...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]