Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Mowa pogardy

Mowa pogardy

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Wbrew krytyce, nie jest żadnym wymysłem. Najnowsze badania pokazują to wyraźnie – mowa nienawiści zmienia postawy Polaków. Głównie młodych.
Il. Lech Mazurczyk
N

Niektórzy uznają ją za fantazję liberalnej części środowiska naukowego, która zamiast opisywać rzeczywistość, wartościuje ją, w dodatku wedle kryterium – często wyszydzanej – politycznej poprawności. 

O tym, że jest inaczej, przekonuje ogłoszony kilka dni temu raport Fundacji Batorego, przygotowany przez badaczy Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW: stosowanie mowy nienawiści w internecie i mediach tradycyjnych – przy biernej postawie organów ścigania – wpływa na inne dziedziny życia. Młodzi stykający się z tym zjawiskiem są bardziej skłonni do stosowania przemocy. Zaś do grona „tradycyjnych” grup, wobec których stosuje się obraźliwy język – Żydów, muzułmanów czy przedstawicieli mniejszości seksualnych – dołączyli w ostatnim czasie Ukraińcy i feministki. 

„Muzułmanie to podłe tchórze, mordują tylko kobiety, dzieci i niewinnych ludzi” – to zdanie za obelżywe uznaje ledwie...

5526

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wystarczy przecietna spostrzegawczosc, zeby zauwazyc, ze od czasu kampanii prezydenckiej, a potem parlamentarnej, kiedy to w internecie, na wszelkich forach, a zwlaszcza na portalach spolecznosciowych ruszyla zmasowana, na skale dotad nienotowana, kampania nienawisci, osmieszania, dezinformacji, radykalnie zmienily sie nastroje i sposoby komunikowania sie. Chamstwo podnioslo leb i czujac poparcie wplywowych kregow politycznych przestalo sie hamowac. Poglady, ktorymi nie afiszowano sie, bo uznawano je jednak za wstydliwe (rasizm np.), teraz sa z duma prezentowane. Dokad to doprowadzi? Mam jak najgorsze przeczucia.

Cała nadzieja w modlitwie i pracy na rzecz dialogu :)

Symptomy są oczywiste, smuci mnie fakt. Wychodzi na to, że to mowa "ludzi" tchórzy. Przestraszonych osób gotowych iść za ślepcami. Wykorzystująca społeczeństwo do "ochrony" siebie i swojej niewiedzy. Tak jak wyżej u Kade - to recepta na wojnę totalną. Bierna postawa wielu i przyzwyczajenie do tzw. stabilizacji skłania prowokatorów do szerzenia zła. Paranoja. Po raz kolejny dowód na ułomność ludzi. Przecież tu o dialog chodzi, o komunikację, o sposób przekazywania wiedzy. Czy ludzie tego nie dostrzegają? tak mocno zapatrzeni w siebie i swoje interesy. Znów zguba czeka...smutne. Ja z tym walczę, ale czy jestem sam...? Mam nadzieję, że nie... Trzeba konkretów... PILNE !!

ale kto wie, jak daleko tym razem społeczność posunie się w bierności lub akceptacji dla współczesnych faszystów, nim otworzy oczy.

Po tym jak Dawid Wildstein objął posadę w TVP info wylała się na niego brunatna fala hejtu. Jakiś postępowy dupek dał upust swoim emocjom w słowach: "Ty żydowski, pisowski parchu" czy jakoś tak. Trzeba się modlić o to abyście poprzestali na wyzwiskach.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]