Reklama

Co zmieni wywiad

Co zmieni wywiad

15.03.2021
Czyta się kilka minut
Tak długo, jak żyje Elżbieta II, niewiele jest w stanie zagrozić brytyjskiej monarchii.
Londyn, 9 marca 2021 r. FOT. Frank AugsteinAP/Associated Press/East News
N

Nawet postawione przez książąt Sussexu, Harry’ego i Meghan, zarzuty o rasizm w rodzinie królewskiej nie wpłynęły na jej popularność – 47 proc. Brytyjczyków uznało wręcz za „niestosowny” ów wywiad, którego para udzieliła dziennikarce Oprah Winfrey, choć Meghan mówiła w nim także, iż w Anglii mierzyła się z myślami samobójczymi, a jej prośbę o pomoc zignorowano. W kwestii wyrzeczeń oczekiwanych od Windsorów opinia publiczna na Wyspach pozostaje bezduszna: monarchia ma służyć państwu, a nie indywidualnościom.

W dłuższej perspektywie wywiad otworzy jednak nowy front wojny kulturowej, która, gdy „druga epoka elżbietańska” dobiegnie końca, może odmienić Wielką Brytanię. Jej początki już widać: po tym, jak ze stacji ITV odszedł Piers Morgan, popularny prezenter telewizji śniadaniowej – oświadczył on, że nie wierzy ani jednemu słowu Meghan, a następnie po sprzeczce z kolegą wyszedł na wizji ze studia – coraz głośniej mówi się o rychłym starcie na Wyspach dwóch konserwatywnych telewizji. Podobnie jak kiedyś amerykańska Fox News, mogą one podbić emocje do poziomu, przy którym kłótnia o brexit wyda się rozmową przy herbacie.

Elżbieta II niemal na pewno jest świadoma, że w przyszłości trudniej będzie się bronić przed podobnymi oskarżeniami. Krok radykalny – zrzeczenie się tronu przez jej syna księcia Karola i odmłodzenie monarchii poprzez przekazanie korony wnukowi Williamowi – wydaje się po tym wywiadzie nieco bliższy realizacji. 


CZYTAJ TAKŻE

TRENING CZYNI KRÓLOWĄ: Rano po brexicie mgła nad Kanałem znów zasłoni Brytyjczykom kontynent. Świat się jednak nie skończy, bo wciąż panować będzie ona >>>

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]