Reklama

Rasizm w cieniu Brexitu

Rasizm w cieniu Brexitu

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Brytyjczyk pochodzenia hinduskiego – Amo Singh, 33-letni sklepikarz ze Stroud (zachodnia Anglia) – został ciężko pobity przez bandę nastolatków, gdy stanął w obronie napadniętego 15-letniego Polaka.
O

O tym, jak wyglądało zajście, wiadomo z nagrania kamery umieszczonej przed sklepem. Gdy Amo zobaczył, że Polak jest bity, wyskoczył na ulicę, by odgonić napastników. Uzbrojeni w łomy ciężko go pobili, a potem przejechali autem. Przeżył, podobnie jak Polak, którego bronił. Obaj trafili do szpitala.

Mimo heroicznej postawy sklepikarza byłaby to typowa historia z policyjnych statystyk, gdyby nie kontekst rasowy. Singh jest pochodzenia hinduskiego, zaatakowany Polakiem. Żona Singha zeznała, że napastnicy krzyczeli rasistowskie hasła. Nie jest to też pierwszy taki atak na imigrantów czy cudzoziemców na Wyspach w ostatnim czasie. Po kampanii przed referendum ws. Brexitu, gdy jednym z jej tematów była imigracja, odnotowano znaczący wzrost przestępstw na tle rasowym. W lipcu 2016 r., tj. miesiąc po referendum, było ich o ponad 40 proc. więcej niż w lipcu 2015 r. Potem było ich mniej, ale i tak więcej niż w poprzednich latach.

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Singha. Wraz z żoną zadeklarowali, że przeznaczą je na cele charytatywne. Kilka dni później w Londynie pobity został 17-letni irański Kurd. Powodem miał być fakt, że stara się o azyl. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy Ambasada RP wysłała do Pana Amo Singha chociażby list z podziękowaniami i wyrazami uznania? Może warto o to się upomnieć?

Przykro powiedzieć, ale u nas też nasiliła się nagonka na obcokrajowców. Narodowcy stali się ważnym ogniwem i czują się coraz bardziej bezkarni.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]