Reklama

Mahatma Gandhi niemile widziany

Mahatma Gandhi niemile widziany

w cyklu STRONA ŚWIATA
19.12.2018
Czyta się kilka minut
Na świecie jest uważany za mistrza szlachetnej walki bez użycia przemocy i wcielenie zwycięstwa dobra nad złem. Na świecie, lecz nie w Afryce. Gdzie indziej wynoszą go na ołtarze, w Afryce zaś obalają jego pomniki.
Pomnik Gandhiego w Mumbaju, październik 2018 r. / Fot. Indranil Mukherjee / AFP
Pomnik Gandhiego w Mumbaju, październik 2018 r. / Fot. Indranil Mukherjee / AFP
W

W połowie grudnia, w środku nocy, pomnik Mahatmy został usunięty z miasteczka akademickiego Legum, należącego do University of Ghana, jednej z najlepszych i najbardziej prestiżowych uczelni w całej zachodniej Afryce. Ministerstwo dyplomacji Ghany zapewniło, że posąg nie został zniszczony ani nawet uszkodzony i że zostanie jedynie przeniesiony w inne miejsce stołecznej Akry. Ghanijski rząd zapewnił władze Indii o niezmiennie przyjaznych uczuciach, z jakimi władze i mieszkańcy tego zachodnioafrykańskiego kraju odnoszą się do ojczyzny Mahatmy.

Czcić własnych bohaterów

Pomnik Mahatmy przyprawiał władze Ghany o ból głowy od czerwca 2916 r., kiedy to został uroczyście odsłonięty przez ówczesnego prezydenta Indii Pranaba Mukharjee’go, który ogłosił, że posąg najznamienitszego z obywateli Indii jest podarkiem dla Ghany i jej mieszkańców oraz dowodem przyjaźni...

10900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]