Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 49/2010
Data wydania:
05.12.2010
Numer wydania:
49
Rok wydania:
2010
Komentarze
Ameryka upokorzona
Wojciech Pięciak
Gdyby Julian Assange za cel swej prywatnej wojny obrał nie USA, ale np. Rosję lub Iran, być może już by nie żył - otruty lub "zniknięty". Choć,…
Koreańskie gry wojenne
Czy Półwysep Koreański stoi na krawędzi zbrojnego konfliktu? Wszak wojna, która wybuchła tam 60 lat temu, nigdy się nie skończyła. Komandosi Korei Północnej…
Wątpliwy marketing
Piotr Mucharski
Za kilka miesięcy ma się ukazać książka Romana Graczyka, nosząca roboczy tytuł "»Tygodnik« wobec komunistów - komuniści wobec »Tygodnika«".
Kraj
Patrzeć na Wschód, mając odwróconą głowę...
Bartłomiej Sienkiewicz
Wygaszenie polityki "gry o prestiż" z Polską stało się dla Rosji koniecznością - jednym z narzędzi osiągania jej celów w Europie. Dla Polski z kolei…
Mistyka a polityka
Andrzej Brzeziecki
Główną sensacją wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Polsce powinna być jej zwyczajność.
Czas pragmatyków
Irina Kobrinskaja
Irina Kobrinskaja, politolog z Rosyjskiej Akademii Nauk: Podporządkowanie rosyjskiej polityki zagranicznej priorytetowemu celowi, jakim jest modernizacja,…
Fingerspitzengefühl
Wojciech Pięciak
Ani Bronisław Komorowski, ani jego doradcy nie udzielili obywatelom wiarygodnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego właściwie Wojciech Jaruzelski został zaproszony…
Pan Waldek się nie boi
Piotr Zaremba
Wyborczy sukces ludowców nie przyniesie zmian w funkcjonowaniu koalicji. Silniejszy niż kiedykolwiek we własnej partii Waldemar Pawlak, w rządzie pozostanie…
Nie lękajcie się
Joanna Kluzik-Rostkowska
Joanna Kluzik-Rostkowska: Mężczyźni walczą o utrzymanie korzystnego dla nich status quo, i to jest zrozumiałe. Są rzeczy, które trzeba sobie wyrąbać siekierą,…
Kobiety na dodatek
Jarosław Flis
Większa obecność kobiet na listach nie musi oznaczać wzrostu ich obecności wśród wygranych, zwłaszcza kiedy walka toczy się o jeden mandat. Dodatkowy…
Wielki plac budowy
Tomasz Piekot
,
Marek Maziarz
,
Marcin Poprawa
Z języka urzędników wyłania się obraz Polski i autoportret Polaków. Pieniądze unijne występują najczęściej w roli "zastrzyku", "wsparcia…
Wiara
Czytania liturgiczne 5 - 12 grudnia 2010
2. NIEDZIELA ADWENTU: Iz 11, 1-10; Ps 72; Rz 15, 4-9; Mt 3, 1-12;
Jak uciec przed gniewem
O. Wacław Oszajca SJ
2. niedziela adwentu
Chanuka
Paweł Śpiewak
25 Kislew - 2 Tewet (grudzień)
Syndrom Noego
Abp Józef Życiński
Noe był rolnikiem i to on pierwszy zasadził winnicę. Gdy potem napił się wina, odurzył się nim i leżał nagi w swym namiocie. Rdz 9, 20 n.
Miłość jest w nas
Piotr Sikora
Królestwo Boga nie przyjdzie dostrzegalnie. Nie powiedzą: "Oto jest tutaj" lub "Oto jest tam" - ponieważ Królestwo Boga jest w/pośród was (…
Renesans humanizmu
Ks. Robert J. Woźniak
Joseph Ratzinger uprawia "nową teologię", która zainteresowana jest i Bogiem, i człowiekiem. A zwłaszcza ich wzajemną relacją.
Ilość
ks. Wojciech Sadłoń SAC
Kościół nie powinien wyciągać zbyt daleko idących wniosków ze statystyk. Katolik z sondażu, na obraz którego powołuje się hierarchia, to byt nieokreślony. A…
Jakość
Konrad Sawicki
Za fasadą obrony chrześcijańskich wartości Kościół ukrywa lęk przed wolnością człowieka. A dla świata laickiego wolność jest fundamentem istnienia. Ścieranie…
22-29 listopada
Tomasz Ponikło
Watykan l Polska l Świat
Wiara kontra religia
Agnieszka Krupa
Trzeba ocalić Boga, bo tylko On zdolny jest nas ocalić" - pisze ks. Andrzej Draguła, teolog i medioznawca, publicysta "Tygodnika", autor wielu…
Islam czy islamizm
ks. Wojciech Sadłoń SAC
We Francji 28 listopada zakończyły się Francuskie Tygodnie Społeczne, które odbyły się po raz 85; ich celem są próby wcielenia społecznej nauki Kościoła w…
Świat
Zakładnik resetu
Anna Łabuszewska
Jeden z najczarniejszych charakterów naszych czasów, "handlarz śmiercią", niekoronowany król nielegalnego rynku broni stanie przed amerykańskim sądem.
Narodziny raju
Maciej Wiśniewski
Lula da Silva startował we wszystkich wyborach po roku 1989. Zwyciężył w 2002 r. i cztery lata później. Dziś, choć konstytucja mu zabraniała, znów wystartował…
Brazylijska droga
Ladislau Dowbor
Prof. Ladislau Dowbor, ekonomista: Brazylia była ostatnim krajem, który doświadczył światowego kryzysu, i pierwszym, który zaczął z niego wychodzić. Radzi…
Kultura
Słowo wstępne
Rafał Dutkiewicz
Szanowni Państwo!
Śmieszni i genialni
György Spiró
György Spiró: Polacy nie przestają się dziwić, jak to możliwe, że węgierski pisarz zajął się zjawiskiem tak marginalnym, jak towianizm. Otóż nie jest to w…
Książki finalistów
Nieudana wiara
Trudne wybory
Natalia Gorbaniewska
Z pewnością to osobliwy przypadek: rosyjska poetka (choć z polskim obywatelstwem) na czele jury jednej z najważniejszych polskich nagród literackich, w skład…
Jury nagrody Angelus
GN
Natalia Gorbaniewska (ur. 1936) - przewodnicząca jury
Król Henio
Joanna Olech
Plakaty Tomaszewskiego były niczym rebusy - odrzucał wirtuozowskie popisy pędzla, ozdobniki i zbędne "garnie". Zostawała idea, oferowana w postaci…
Piękno: premia z rzemiosła
Marcin Wicha
"Dobry projekt architektoniczny jest zmysłowy. Dobry projekt architektoniczny jest mądry" - pisze Peter Zumthor w swojej skromnej, rewelacyjnej…
Dwugłos
Lektor
Władysław Bartoszewski, Marek Edelman: I BYŁA DZIELNICA ŻYDOWSKA W WARSZAWIE - "Bo oto słychać i oto widać - notowała w dzienniku Zofia Nałkowska,…
Bucik pasuje, tylko panna nie ta
Dorota Kozińska
Obserwując starania tancerzy, miałam dojmujące poczucie dysonansu poznawczego - na scenie koryfeje zwijają się jak w ukropie, a z kanału dochodzą jakieś mętne…
Strażnik dnia powszedniego
Anita Piotrowska
Wybitny dokumentalista Frederick Wiseman będzie gościem Watch Docs - 10. Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka w Filmie.
22 - 29 listopada 2010
Zmarli:
7 - 9 grudnia 2010
Umarła klasa
Felietony
Niepowtarzalny
Jan Klata
Spektakle blakną pod powiekami widzów, ciemnieją powoli w pamięci twórców, zostawiając zapach zakurzonych kulis. Ostatnie spektakle umierają kilkadziesiąt…
Kątem oka
Wojciech Bonowicz
Odebrałem samochód z warsztatu, zanim spadł pierwszy śnieg. Był piątek, ostatni słoneczny dzień listopada, opuszczałem Wrocław uboższy o kilka tysięcy złotych…
Dodatki w numerze TP 49/2010
Grudzień '70 (49/2010)
Kryzysy W PRL – czy PRL w (ciągłym) kryzysie?
Roman Graczyk
Marksizm był ideologią zamkniętą, komunizm był zamkniętym systemem władzy. Dlatego były trudno reformowalne (niektórzy powiedzą: niereformowalne). Ale kiedy…
Grudzień ’70: co wypada pamiętać?
Jerzy Eisler
Mija czterdziesta rocznica Grudnia'70. Mimo upływu tylu lat, w Trójmieście i Szczecinie pamięć o nim jest żywa i nadal obecna w życiu publicznym.
Garnek na ogniu
Łukasz Kamiński
,
Paweł Machcewicz
Jaką rolę w dziejach PRL odgrywały kolejne "polskie miesiące"? Czym rok 1970 różnił się od 1980? O tym dyskutują historycy Łukasz Kamiński i Paweł…
Polskie kryzysy na tle „demoludów”
Jan Kofman
Kryzysy w PRL nie były od siebie izolowane: społeczeństwo pamiętało poprzednie "miesiące", co sprzyjało kształtowaniu się społecznych zachowań wobec…
Widziałem plamy krwi
Marcin Zaremba Bielawski
Kiedy gestapo, bo nikt inaczej na nich nie mówi, zaczęło strzelać, zabili człowieka, który niósł krzyż, i cały pierwszy szereg - pisał ktoś w prywatnym liście…
Książki w Tygodniku 10 (49/2010)
Podróżny i jego cierń
Grzegorz Jankowicz
Raymond Roussel rejterował z rzeczywistości przy każdej nadarzającej się okazji. Z jednej strony uciekał, żeby pisać. Z drugiej zaś pisał, żeby uciec ze świata.
Do Gwatemali
Krzysztof Ćwikliński
Bobkowski miał wyjątkowy zapał do działania i odkrywania nowych lądów. Wyjechał z Europy najzwyczajniej w świecie dlatego, że się w niej dusił.
Chrzest samotności
Jan Balbierz
Droga do wyzwolenia z okowów racjonalizmu wiedzie według Paula Bowlesa przez podróże, narkotyki i muzykę.
Złe wspomnienia są dobre
Dariusz Nowacki
"Obsoletki" to skromny objętościowo zbiór 43 miniatur, debiut prozatorski wyróżniającej się poetki, uhonorowanej w tym roku Nagrodą Literacką Gdynia…
Na dobry początek
Damian Gajda
To druga, po opublikowanej w 1919 roku "Podróży w świat", książka sławnej pisarki. Stanowiła ona próbę powrotu do pewnej harmonii po dezintegrującym…
Sztuka przesadzania
Anna Arno
Prowokator, ptak kalający własne gniazdo, a równocześnie człowiek, któremu za obronę nie zawsze wystarczał pancerz dowcipkowania i ironii - taki portret autora…
Brzemię utraconych istnień
Bartosz Staszczyszyn
Obraz Chin wyłaniający się z literackich przekazów jest tyleż paradoksalny, co niepełny. Niewiele mamy w polskich przekładach książek, które by opowiadały o…
Spójrz – widzę
Łukasz Saturczak
Opowieść o sekcie Kościoła Ostatniego Testamentu i jej charyzmatycznym przywódcy Wissarionie to nie tylko socjologiczny opis pewnych zjawisk, ale także podróż…
Mity Europejczyka i religia instant
Konrad Sawicki
Odbudowa więzi z Bogiem jest nakazem naszych czasów - twierdzi autor. Pozbawiony tej więzi człowiek powoli ulega rozpadowi, a oderwana od transcendencji…
Łupy targowe
Joanna Olech
Miło jest być niemal rozdeptanym w tłumie entuzjastów książki. Krakowskie Targi po raz kolejny urosły. Żaden widok nie napawa otuchą bardziej niż dłuuuuuga…
Opus magnum
Ks. Adam Boniecki
Jacek Moskwa porwał się na dzieło ryzykowne. Autor znakomitych biografii i wywiadów rzek postanowił napisać kilkutomową biografię Karola Wojtyły - Jana Pawła…
Mężczyźni, którzy chodzą w klapkach
Inga Iwasiów
Gdzie Stasiuk widział jakąś pociągającą melancholię, pieczęć losu, relikty historii, ja zawsze czułam dyskomfort, czasem strach. W dekadencko cywilizowanym…
Fabryka znaków
Piotr Śliwiński
Czy sens można przeliczyć na znaki, strony, linijki? Czy od znaków sensu przybywa? Bez sensu...