Reklama

Trudne wybory

Trudne wybory

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Z pewnością to osobliwy przypadek: rosyjska poetka (choć z polskim obywatelstwem) na czele jury jednej z najważniejszych polskich nagród literackich, w skład którego wchodzą krytycy, poeci, literaturoznawcy. (Na dodatek przez pierwsze lata byłam jedyną kobietą, szczęściem później pojawiła się Justyna Sobolewska). Ale jak do tego doszło?
T

To długa historia. Pierwszy raz przyjechałam do Wrocławia w 1988 r., jadąc do Krakowa na międzynarodową konferencję dotyczącą praw człowieka. Ale we Wrocławiu znalazłam się nieprzypadkowo: od wielu lat związana już byłam z Solidarnością Walczącą i ogólnie z dolnośląskim podziemiem. Dlatego pierwsze kroki skierowałam do Anki Morawieckiej, córki Kornela (on sam przebywał wówczas za granicą, po tym jak został szantażem zmuszony do wyjazdu), i do Jana Waszkiewicza, którego poznałam w Paryżu. Spotkałam się też z "Majorem", Waldemarem Fydrychem, a o Pomarańczowej Alternatywie nieraz pisałam w "Russkiej Mysli".

I oto moi wrocławianie, a przede wszystkim Jarek Broda z Polsko-Czesko-Słowackiej Solidarności, kiedy usłyszał o losach mojej książki "Dwunasta w południe", postanowił przetłumaczyć ją i wydać. W 1990 r. przekład był gotów no i... do Polski przyszła wolność....

4419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]