Dwugłos

Władysław Bartoszewski, Marek Edelman: I BYŁA DZIELNICA ŻYDOWSKA W WARSZAWIE - "Bo oto słychać i oto widać - notowała w dzienniku Zofia Nałkowska, wróciwszy w Niedzielę Wielkanocną roku 1943 z Powązek, znad grobu niedawno zmarłej matki. - Ponad murem cmentarza, nad najświeższą drobniutką zielenią drzew czarne chmury, niby kłęby dymu, wstępują w górę. Czasami widać płomienie - jak czerwona, szybka, migocąca szarfa na wietrze. I słuchać tego tam nad ciemnymi bratkami grobu. I myśleć o tym. I żyć".

30.11.2010

Czyta się kilka minut

Wraca do mnie ten cytat, gdy czytam o estetyzmie Nałkowskiej, dla piszących o niej równoznacznym często z brakiem wrażliwości. Dbałość o formę? Oczywiście. Obojętność wobec tragedii? Ależ skąd! I nie dziwi mnie, że to właśnie Nałkowska poprzedziła słowem wstępnym książkę Marka Edelmana "Getto walczy", opublikowaną pod koniec 1945 roku w Warszawie przez Centralny Komitet Bundu.

"Książeczkę tę, której maszynopis przyniósł mi nieznajomy, młody autor, jeden z przywódców żydowskiego Powstania, przeczytałam jednym tchem, nie odrywając się od niej ani na chwilę. (...) Jego nieliterackie opowiadanie osiąga to, co udaje się nie wszystkim arcydziełom. Daje w słowie poważnym, celnym, powściągliwym, wolny od frazesu protokół zbiorowego męczeństwa, utrwala mechanizm jego przebiegu. Jest także autentycznym dokumentem zbiorowej mocy ducha, ocalonej z największej klęski, jaką znają dzieje narodów".

Raport Marka Edelmana, dedykowany pamięci Abraszy Bluma, którego Edelman nazywa "duchowym ojcem zbrojnego oporu", został teraz przypomniany w zbiorze tekstów, dających - jak pisze wydawca - "świadectwo potwornym czasom, które oby nigdy więcej nie powróciły". Najobszerniejszą częścią książki jest szkic historyczny Władysława Bartoszewskiego "Los Żydów Warszawy 1939-1943", opublikowany po raz pierwszy w latach 80. Dopełnieniem - garść dokumentów. Odkryciem - ogłoszony w 1960 roku w warszawskim tygodniku "Stolica" zapis spaceru Bartoszewskiego i Edelmana szlakiem powstańczych walk żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej, a także zapomniana rozmowa Bartoszewskiego i Edelmana, opublikowana w 1963 roku, w dwudziestą rocznicę powstania w Getcie, na łamach "Cahiers Pologne-Allemagne", przełożona teraz przez Paulę Sawicką. Uzupełnieniem: kalendarium losów warszawskich Żydów w latach 1939-1943 oraz poszerzone indeksy nazwisk i nazw organizacji.

"Nie znałem go, gdy wybuchło powstanie w Getcie - pisze dziś Władysław Bartoszewski w szkicu wspomnieniowym "Mój Edelman". - Słyszałem, że w Żydowskiej Organizacji Bojowej jest jakiś Marek, ale go nie znałem. A przecież byliśmy tak blisko siebie. Ledwie kilkadziesiąt metrów, tyle że przedzielonych murem. On na Bonifraterskiej dowodził heroiczną walką dziewczyn i chłopców z ŻOB, ja zaś tuż-tuż, na ul. Mławskiej miałem lokal konspiracyjny, w którym spotykałem się z »Berezowskim« - dr. Leonem Feinerem, wiceprzewodniczącym »Żegoty« i jednym z działaczy Bundu". Mur, który dzielił współautorów książki, był całkiem realny, ale i trochę symboliczny. Spotkali się dopiero po wojnie. "Dla moich rodaków ze starszych pokoleń - wspomina Bartoszewski - »Żyd« to był ktoś obcy, nie zawsze wrogi, ale obcy. Teraz to się powoli zmienia - i dobrze. Ja zaś, rozmawiając z Markiem Edelmanem, wiedziałem, że jest mi bliższy od wielu tzw. rdzennych Polaków. Nie byliśmy przyjaciółmi. Ufaliśmy sobie. Uderzała mnie jego suwerenność duchowa. Uderzała mnie skromność, powściągliwość jego sformułowań. Bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem".

Książka została bogato zilustrowana. Na archiwalnych zdjęciach są twarze, sceny uliczne, willa nad Wannsee, gdzie odbyła się narada w sprawie "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", niemiecka tablica przy wejściu do getta. Jest też fotografia, która każe wrócić do przywołanego na początku cytatu z Nałkowskiej. Ponad dachami Warszawy, ujętymi od strony Mostu Poniatowskiego, widać chmurę dymu znad dzielnicy żydowskiej. Ten dym nie do końca się rozwiał. (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010, ss. 372. Wydawca: Małgorzata Maruszkin. Seria Literatura faktu PWN.)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Tomasz Fiałkowski, ur. 1955 w Krakowie, absolwent prawa i historii sztuki na UJ, w latach 1980-89 w redakcji miesięcznika „Znak”, od 1990 r. w redakcji „TP”, na którego łamach prowadzi od 1987 r. jako Lektor rubrykę recenzyjną. Publikował również m.in. w… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2010