Reklama

Ilość

Ilość

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Kościół nie powinien wyciągać zbyt daleko idących wniosków ze statystyk. Katolik z sondażu, na obraz którego powołuje się hierarchia, to byt nieokreślony. A wysokie słupki usypiają czujność.
W drodze na roraty. Gdańsk – Przymorze, 29 listopada 2010 r. Fot. Roman Jocher
N

Na pierwszy rzut oka zadanie wydaje się proste. Policzyć, ilu jest katolików w Polsce, to jak podać liczbę jabłek w koszyku. Ale nie bez kozery przekleństwem w ustach socjologów są słowa: "obyś się kościelną statystyką zajmował". Wiara niejedno ma oblicze, chociaż w naszym społeczeństwie zazwyczaj jedno imię - katolicka.

Tymczasem w "Wielkiej encyklopedii katolickiej" pod hasłem "katolik" umieszczono dwa artykuły: jeden dotyczy tytułów czasopism, drugi spółki wydawniczej. "Katolika" w sensie dosłownym w encyklopedii katolickiej brak (znajdziemy "chrześcijanina" jako "wyznawcę Jezusa Chrystusa, przynależącego do wspólnoty chrześcijańskiej"). W niewielkim stopniu pomaga "Słownik języka polskiego", bo katolika wymijająco określa jako wyznawcę katolicyzmu i członka Kościoła katolickiego.

A przecież mówimy o członkach największego Kościoła na...

9187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]