Reklama

Renesans humanizmu

Renesans humanizmu

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Joseph Ratzinger uprawia "nową teologię", która zainteresowana jest i Bogiem, i człowiekiem. A zwłaszcza ich wzajemną relacją.
W

Wywiad z Benedyktem XVI "Światłość świata" streszcza wątki teologiczne bliskie Papieżowi, który przecież teologię określa jako swą życiową charyzmę.

Benedykt w książce jawi się jako jeden z nielicznych współczesnych humanistów. Co więcej, jego humanizm jest z gruntu teologiczny, a jego przewodnia myśl to dobro człowieka - od wymiaru intymności po wymiar ekonomii. Wszystko to, jak mówił filozof Jan Patočka, wynika z "troski o duszę", z troski, której przedmiot Papież widzi w szlachetnej, prostej, głęboko ludzkiej relacji człowieka z Bogiem.

Papieski humanizm jest humanizmem teologicznym. Opiera się na przekonaniu, że człowiek staje się sobą w przyjaźni z Bogiem: "Musimy przypominać, że nieskończoność, jakiej człowiek potrzebuje, może nadejść jedynie od Boga". Humanizm Ratzingera buduje się na nieusuwalnej centralności tajemnicy Boga. Dla niego...

9837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]