Reklama

Strażnik dnia powszedniego

Strażnik dnia powszedniego

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Wybitny dokumentalista Frederick Wiseman będzie gościem Watch Docs - 10. Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka w Filmie.
J

Jeśli za gniewne sumienie Ameryki uznać w dzisiejszym kinie dokumentalnym awanturnika Michaela Moorea, to jej zwierciadłem, nie krzywym bynajmniej, a wręcz krystalicznie czystym, okaże się osiemdziesięcioletni Frederick Wiseman, mistrz dokumentu obserwacyjnego. Jego styl bliski nurtowi kina bezpośredniego (cinema direct) jest z założenia wolny od wszelkiej manipulacji, zewnętrznego komentarza czy autorskiej ingerencji w materiał, ale też doskonale świadomy, iż niewinne oko kamery nie istnieje, tak jak i mitem są neutralne w swoich wyborach nożyczki montażysty.

Z wykształcenia profesor prawa, Wiseman filmem zajął się dopiero w wieku 37 lat i w zasadzie jedynie podmienił swoje dotychczasowe narzędzia pracy. Powstrzymując się od prokuratorskiego tonu, nie zrezygnował z bezlitosnej wnikliwości rasowego prawnika i w swoich wielogodzinnych, niespiesznych filmach...

5655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]