Reklama

Zakładnik resetu

Zakładnik resetu

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Jeden z najczarniejszych charakterów naszych czasów, "handlarz śmiercią", niekoronowany król nielegalnego rynku broni stanie przed amerykańskim sądem.
W

Wokół aresztowania Wiktora Buta w Tajlandii dwa i pół roku temu oraz jego niedawnej ekstradycji do USA rozpętano kampanię medialną po obu stronach oceanu. I Rosja, i USA dołożyły starań, aby "przechwycić" Buta - źródło ciekawych informacji o prawdopodobnych powiązaniach członków rosyjskiej elity politycznej z czarną strefą handlu bronią. Udało się Amerykanom; pierwsza rozprawa przed sądem w USA odbędzie się w styczniu 2011 r.

Jednak znawcy tematu twierdzą, że Rosjanie i Amerykanie już dogadali się, jak rozwikłać ten niewygodny węzeł sprzecznych interesów. Ciągle obowiązuje niepisana umowa między Kremlem a Białym Domem: najważniejsze to nie zaszkodzić ciepłemu "resetowi".

Tylko czy "reset" w relacjach amerykańsko--rosyjskich wytrzyma "próbę Buta"?

Na zapleczu sklepiku z bronią

But został...

9493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]