Reklama

Islam czy islamizm

Islam czy islamizm

30.11.2010
Czyta się kilka minut
We Francji 28 listopada zakończyły się Francuskie Tygodnie Społeczne, które odbyły się po raz 85; ich celem są próby wcielenia społecznej nauki Kościoła w praktykę, dzięki interdyscyplinarnej i ekumenicznej debacie.
N

Nawet wówczas gdy, jak w tym roku, temat trzydniowych spotkań brzmi niemal abstrakcyjnie. A jednak hasło "Migranci - wspólnie tworzymy przyszłość" rozpaliło do czerwoności niemal trzytysięczne audytorium w Parc Floral w Paryżu. Kontrowersje między prelegentami i szybkie riposty były nagradzane przez publiczność głośnymi oklaskami. Najgoręcej na sali zrobiło się w trakcie debaty o islamie i jego miejscu we francuskim społeczeństwie.

- Z jednej strony mamy islamofobów, z drugiej islamistów. Jedni nie istnieliby bez drugich - rozpoczęła Douni Bouzar, muzułmańska blondynka (jak sama się określa), a zarazem antropolożka i znawczyni islamu, której wystąpienie stanowiło dla wielu gwóźdź programu. Radykalne grupy islamskie, z Bin Ladenem na czele, nie są owocem muzułmańskiej teologii, lecz reakcją na niesprawiedliwość społeczną w Europie Zachodniej wobec arabskich...

3726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]