Reklama

Narodziny raju

Narodziny raju

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Lula da Silva startował we wszystkich wyborach po roku 1989. Zwyciężył w 2002 r. i cztery lata później. Dziś, choć konstytucja mu zabraniała, znów wystartował - w szmince...
P

Podobno nie można go nie kochać: polityk wolny od cynizmu, przejęty losami kraju i wykluczonych, pełen charyzmy, sypiący przaśnymi bon motami, wpadki z gracją zamieniający na dewizy; po ośmiu latach rządów poparcie dla niego waha się między 80 a 90 proc.; ewenement na skalę świata.

Podobno nie ma sprzeczności, której nie umiałby pogodzić: były robotnik z czterema klasami podstawówki okazał się najlepszym menadżerem w historii Brazylii, umiejącym wyciągać miliony z biedy i zapewnić gospodarce prosperitę, zbierającym oklaski i w fawelach, dzielnicach biedoty, i na giełdzie.

Podobno jeśli coś go nie zabije, to go wzmocni: mensalao, skandal z 2006 r. w szeregach rządzącej Partii Pracujących (PT), która przekupywała posłów koalicji,  osłabił tylko PT, konsolidując politykę wokół niego - i prowadząc do powstania fenomenu "lulizmu".

...

14884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]