Reklama

Narodziny raju

Narodziny raju

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Lula da Silva startował we wszystkich wyborach po roku 1989. Zwyciężył w 2002 r. i cztery lata później. Dziś, choć konstytucja mu zabraniała, znów wystartował - w szmince...
P

Podobno nie można go nie kochać: polityk wolny od cynizmu, przejęty losami kraju i wykluczonych, pełen charyzmy, sypiący przaśnymi bon motami, wpadki z gracją zamieniający na dewizy; po ośmiu latach rządów poparcie dla niego waha się między 80 a 90 proc.; ewenement na skalę świata.

Podobno nie ma sprzeczności, której nie umiałby pogodzić: były robotnik z czterema klasami podstawówki okazał się najlepszym menadżerem w historii Brazylii, umiejącym wyciągać miliony z biedy i zapewnić gospodarce prosperitę, zbierającym oklaski i w fawelach, dzielnicach biedoty, i na giełdzie.

Podobno jeśli coś go nie zabije, to go wzmocni: mensalao, skandal z 2006 r. w szeregach rządzącej Partii Pracujących (PT), która przekupywała posłów koalicji,  osłabił tylko PT, konsolidując politykę wokół niego - i prowadząc do powstania fenomenu "lulizmu".

...

14884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]