Reklama

Narodziny raju

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Lula da Silva startował we wszystkich wyborach po roku 1989. Zwyciężył w 2002 r. i cztery lata później. Dziś, choć konstytucja mu zabraniała, znów wystartował - w szmince...
P

Podobno nie można go nie kochać: polityk wolny od cynizmu, przejęty losami kraju i wykluczonych, pełen charyzmy, sypiący przaśnymi bon motami, wpadki z gracją zamieniający na dewizy; po ośmiu latach rządów poparcie dla niego waha się między 80 a 90 proc.; ewenement na skalę świata.

Podobno nie ma sprzeczności, której nie umiałby pogodzić: były robotnik z czterema klasami podstawówki okazał się najlepszym menadżerem w historii Brazylii, umiejącym wyciągać miliony z biedy i zapewnić gospodarce prosperitę, zbierającym oklaski i w fawelach, dzielnicach biedoty, i na giełdzie.

Podobno jeśli coś go nie zabije, to go wzmocni: mensalao, skandal z 2006 r. w szeregach rządzącej Partii Pracujących (PT), która przekupywała posłów koalicji,  osłabił tylko PT, konsolidując politykę wokół niego - i prowadząc do powstania fenomenu "lulizmu".

...

14884

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]