Reklama

Ładowanie...

Król Henio

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Plakaty Tomaszewskiego były niczym rebusy - odrzucał wirtuozowskie popisy pędzla, ozdobniki i zbędne "garnie". Zostawała idea, oferowana w postaci zrozumiałego znaku.
Grafiki Henryka Tomaszewskiego / ryc. archiwum Henryka Tomaszewskiego
P

Przed pięciu laty odszedł król grafiki polskiej, charyzmatyczny profesor warszawskiej ASP - Henryk Tomaszewski. Studenci i przyjaciele nazywali go poufale "Heniem", choć nie był bynajmniej profesorem-przytulanką. Choleryk i "gorączka", jęzor miał ostry jak brzytwa i potrafił nim chlasnąć na odlew. A przecież uczniowie kochali się w nim jak w pannie, miłością desperacką i bez nadziei na wzajemność. Nielicznych nagradzał przyjaźnią, na którą trzeba było zasłużyć - dorobkiem, inteligencją, mrówczą pracowitością.

Pielgrzymowali do niego studenci z Francji, Hiszpanii, Holandii, Ameryki... Po stażu wracali do siebie, na zawsze naznaczeni Heniową magią. Przez z górą trzydzieści lat obdarzał swoją uwagą i talentem nieopierzonych artystów. Łajał ich, zmuszał do wysiłku i wypychał z gniazda. Wśród jego wychowanków są największe nazwiska europejskiej grafiki i cała...

21721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]