Wiara kontra religia

Trzeba ocalić Boga, bo tylko On zdolny jest nas ocalić" - pisze ks. Andrzej Draguła, teolog i medioznawca, publicysta "Tygodnika", autor wielu esejów i tekstów publicystycznych, w tym monografii "Eucharystia zmediatyzowana. Teologiczno-pastoralna interpretacja Mszy Świętej w radiu i telewizji".

30.11.2010

Czyta się kilka minut

"Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji" to zbiór tekstów dotyczących procesów zachodzących w chrześcijaństwie. Autor zastanawia się, czy faktycznie mogą być one odczytywane tylko jako zagrożenie. Przy tym stawia ważne dla Kościoła pytania, na które nie ma oczywistych i precyzyjnych odpowiedzi. Jak sam bowiem pisze, "każda diagnoza zawierająca tezę o jakiejś »jedyności« skażona jest dużym prawdopodobieństwem błędu i domaga się udowodnienia".

Podłożem opisywanych zjawisk są procesy sekularyzacyjne - rozdzielenie porządku religijnego i świeckiego, których napięcie prowadzi do próby dominacji jednego nad drugim. Zdaniem ks. Draguły, konfrontacja tych dwóch światów może mieć trojaki finał: "albo wiara pokona religię, unieważniając bóstwa; albo religia pokona wiarę, z Boga czyniąc bóstwo (bożka); albo pojawi się rozwiązanie pośrednie - swoista koegzystencja wiary i religii. Tę właśnie drogę - jak się wydaje - wybrało chrześcijaństwo". Autor podkreśla wielokrotnie, że nie można mylić wiary z religią. Wyraża przekonanie, że Kościół musi głosić wiarę, a nie jedynie propagować religię: "dawaniem pocieszenia i nadziei na »lepsze jutro« zajmuje się religia, natomiast zadaniem chrześcijaństwa jako wiary, czyli osobowej odpowiedzi człowieka na wezwanie Boga, jest ocalać".

Autor rozważa między innymi, czy symbole religijne naruszają prawo wyznawców odmiennych religii do wolności? Pyta: czy krzyż zawieszony w miejscach publicznych, takich jak szkoły, szpitale i urzędy, powinien być traktowany jako dziedzictwo kulturowe czy religijne, a jeśli religijne, to czy narusza on prawo ateistów do niewiary?

Kilkakrotnie przywołuje trudną sytuację Kościoła w Québecu, który w szybkim tempie traci nie tylko wiernych, ale i księży. Nie boi się postawić trudnych pytań: czy procesy sekularyzacyjne, jak te zachodzące w kanadyjskiej prowincji, prowadzą do dobrego, do nowych form wiary?

Ks. Draguła zauważa, że Kościół nie daje odpowiedzi na pytania, które ludzie dzisiaj stawiają. Jego książka to właśnie przegląd pytań nurtujących współczesnego człowieka. Autor zastanawia się, czy religia w reklamie to bluźnierstwo, śledzi zmiany w sposobie świętowania niedzieli, które coraz częściej ma miejsce w centrach handlowych, zamiast w kościele. Na koniec zmierza się z atakami na "konserwatyzm" Benedykta XVI, snując refleksję, że chodzi przecież o wierność Bogu, a nie tej czy innej christianitas.

Książka "Ocalić Boga..." sugeruje, że "nowe" nie musi oznaczać "złe".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2010