Reklama

Chanuka

Chanuka

30.11.2010
Czyta się kilka minut
25 Kislew - 2 Tewet (grudzień)
C

Czym jest Chanuka? - pytają talmudyczni mędrcy i odpowiadają: "Dwudziestego piątego dnia miesiąca Kislew (w tym roku jest to 1 grudnia) zaczyna się osiem dni Chanuki... Grecy wkroczyli do świątyni i sprofanowali całą oliwę Świątyni. Gdy narodziło się królestwo Hasmoneuszy, pokonali oni Greków, w świątyni szukali oliwy i znaleźli jeden jedyny pojemnik z pieczęcią Wielkiego Kapłana. Niestety, zawierał oliwę wystarczającą tylko na jeden dzień. I stał się cud. Oliwa paliła się przez osiem dni. Następnego roku ustanowiono święto dla uczczenia Boga i podziękowania za ośmiodniowe światło".

Jest w tym święcie coś zastanawiającego. Nie czci się w tych dniach wojskowego zwycięstwa nad greckimi okupantami, tylko cud. Czczenie cudu nie jest zwyczajem Żydów. Choć wyjściu z Egiptu towarzyszyło dziesięć plag, rozstąpienie się morza sitowia i inne niezwykłe znaki, to w ...

4661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]