Reklama

Piękno: premia z rzemiosła

Piękno: premia z rzemiosła

30.11.2010
Czyta się kilka minut
"Dobry projekt architektoniczny jest zmysłowy. Dobry projekt architektoniczny jest mądry" - pisze Peter Zumthor w swojej skromnej, rewelacyjnej książce.
Kaplica św. Benedykta w Szwajcarii według projektu Petera Zumthora / fot. Artur / Forum
W

W mojej dzielnicy, ubogiej i zaniedbanej, rozstrzygnięto właśnie konkurs architektoniczny. Opuszczone budynki szkoły weterynarii zamienią się w siedzibę orkiestry symfonicznej.

Zwycięzca konkursu zaproponował, żeby obok nowej sali koncertowej urządzić "ogród w stylu francuskim", a cały teren zasłonić gigantycznym murem z betonu, nowatorsko zawieszonym nad ziemią. Jeden z członków jury wyjaśnił, że taka bariera się przyda: "Bo co jest w okolicy? Takie trochę nic".

Nagrodzony architekt jest Austriakiem, nigdy nie był w Warszawie, ale zapewnił, że zna naszą okolicę ze zdjęć satelitarnych znalezionych w internecie. W wywiadzie oświadczył: "Wokół panują hałas i pewien chaos w przestrzeni. (Mur) ma chronić, tak jak matka trzyma dziecko, zaplatając wokół niego ramiona".

Austriacki mur obejmujący coś, jak matka. Dla mnie to trochę za dużo.

Parę tygodni wcześniej...

8124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]