Książki finalistów

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Nieudana wiara
M

Mistyczne szaleństwo XIX-wiecznej emigracji jest wciąż obecne w naszym życiu publicznym - nie tylko w dyskusjach o literaturze czy kulturze, lecz nade wszystko w debacie społecznej, która rozgrywa się na styku polityki i religii.

Pod koniec lat 60. XX wieku rodzice Györgya Spiró (ojciec był inżynierem, a matka aktorką) wrócili na Węgry po czteroletnim pobycie na placówce dyplomatycznej w Belgradzie. Stracili tym samym przywilej swobodnego podróżowania do sąsiednich krajów. Właśnie wtedy dwudziestotrzyletni Spiró, dla którego kulturowa izolacja była nie do pomyślenia, doszedł do wniosku, że polityczne granice najłatwiej przekracza się w literaturze. Postanowił oddać się studiom literaturoznawczym, a pierwszym krokiem do tego była nauka kilku języków wschodnioeuropejskich. Najbardziej ciągnęło go do literatury polskiej, która - dzięki kilku szczęśliwym zbiegom...

48739

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]