Reklama

Książki finalistów

Książki finalistów

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Nieudana wiara
M

Mistyczne szaleństwo XIX-wiecznej emigracji jest wciąż obecne w naszym życiu publicznym - nie tylko w dyskusjach o literaturze czy kulturze, lecz nade wszystko w debacie społecznej, która rozgrywa się na styku polityki i religii.

Pod koniec lat 60. XX wieku rodzice Györgya Spiró (ojciec był inżynierem, a matka aktorką) wrócili na Węgry po czteroletnim pobycie na placówce dyplomatycznej w Belgradzie. Stracili tym samym przywilej swobodnego podróżowania do sąsiednich krajów. Właśnie wtedy dwudziestotrzyletni Spiró, dla którego kulturowa izolacja była nie do pomyślenia, doszedł do wniosku, że polityczne granice najłatwiej przekracza się w literaturze. Postanowił oddać się studiom literaturoznawczym, a pierwszym krokiem do tego była nauka kilku języków wschodnioeuropejskich. Najbardziej ciągnęło go do literatury polskiej, która - dzięki kilku szczęśliwym zbiegom...

48739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]