Reklama

Syndrom Noego

Syndrom Noego

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Noe był rolnikiem i to on pierwszy zasadził winnicę. Gdy potem napił się wina, odurzył się nim i leżał nagi w swym namiocie. Rdz 9, 20 n.
J

Jeszcze niedawno Noe jawił się jako jedyna szlachetna postać na terenach objętych potopem. Autor biblijny pisze o nim, że był człowiekiem prawym, który żył w przyjaźni z Bogiem i "wyróżniał się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi" (Rdz 6, 9). Zachowania kombatantów nieskazitelności nie zawsze jednak okazują się jednakowo budujące. Można przetrwać potop i załamać się przy podziwianiu uroków winnicy. Pijany Noe stanowi ostrzeżenie dla tych wszystkich, którzy byliby skłonni spocząć na duchowych laurach w przypływie osobistego uznania dla swych wcześniejszych zasług.

Przykład Noego niesie gorzką lekcję realizmu. Niezależnie od naszych wcześniejszych osiągnięć, zawsze może ujawnić się syndrom Noego, który u bliźnich zrodzi kłopotliwe pytanie: dlaczego na starość zgłupiał? Odurzenie przez nienawiść, fanatyzm polityczny czy pogardę bywa jeszcze...

2034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]