Reklama

Jakość

Jakość

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Za fasadą obrony chrześcijańskich wartości Kościół ukrywa lęk przed wolnością człowieka. A dla świata laickiego wolność jest fundamentem istnienia. Ścieranie się tych porządków pogłębia podziały, które Kościół może pokonać.
W drodze na roraty. Parafia św. Jadwigi Śląskiej. Katowice-Szopienice. 29 listopada 2010 r. Fot. Michał Łuczak
W

W związku z transformacją, ale szczególnie od czasu debaty o akcesji Polski do Unii Europejskiej, polscy biskupi zaczęli wskazywać na niebezpieczeństwa, jakie niesie "nowy" świat. Swoje stanowisko sformułowali choćby na 316. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (2002 r.). Przyznają się w nim do obaw dotyczących "postępującego procesu laicyzacji, mentalności i polityki konsumpcyjnej i związanego z nimi indyferentyzmu religijnego". Piszą o napływającym materialistycznym i zsekularyzowanym stylu życia, który sprawia, że coraz więcej ludzi żyje "jakby Boga nie było".

Co w związku z tym proponuje Episkopat? Pilną potrzebę pogłębionej formacji chrześcijańskiej, która "pozwoli wszystkim odnaleźć się w nowej rzeczywistości". Poza tym deklaruje, że Kościół "pragnie budować wzajemne zaufanie pomiędzy ludźmi, burzyć mury uprzedzeń, wrogości, wyobcowania i ...

9062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]