Reklama

Kobiety na dodatek

Kobiety na dodatek

30.11.2010
Czyta się kilka minut
Większa obecność kobiet na listach nie musi oznaczać wzrostu ich obecności wśród wygranych, zwłaszcza kiedy walka toczy się o jeden mandat. Dodatkowy ambicjonalny napęd u mężczyzn wciąż częściej daje im zwycięstwo. Zawiłe bywają ścieżki reakcji systemu na ludzkie zamiary...
S

Sejmowe prace nad ustawą o parytetach (która gwarantuje 35 proc. minimalnego udziału kobiet na listach wyborczych) zbiegły się z zakończeniem wyborów samorządowych, w których - prawdopodobnie również na skutek dyskusji na ten temat - wzrósł procent kandydatek w stosunku do kandydatów. Odsetek kobiet na listach czterech głównych partii, w porównaniu z 2006 r., wzrósł z 21 do 26 procent. Liczba radnych płci żeńskiej wzrosła o podobną wielkość: z 18 do 23 procent.

Czy można założyć, że dalszy wzrost udziału kobiet na listach doprowadzi do powiększenia ich szeregów w ławach rad i sejmików? Przy bliższym oglądzie takie twierdzenie nie daje się obronić.

Parada nierówności

Okazuje się, że wzrost liczby kobiet w składzie sejmików nastąpił tylko dzięki jednej partii - Platformie Obywatelskiej. W PiS, SLD i PSL...

7552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]