Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 45/2013
Data wydania:
Numer wydania:
45
Rok wydania:
2013
Edytorial
Na 11 listopada
Ks. Adam Boniecki
Jako naród trwamy w nieustającym zwarciu, w śmiertelnym uścisku i sporze. I to nas Polaków niewątpliwie łączy.
Komentarze
Wichajster
Marcin Wicha „Wichajster”
Przestępcy, jak dobrze!
Marcin Żyła
W minioną niedzielę, 3 listopada, w Kosowie odbyły się wybory lokalne – być może jedyne na świecie, w których od tego, kto je wygrał, bardziej liczyło się to,…
Minął okres... trochę niejasny
Artur Sporniak
Po spotkaniu zespołów roboczych Kościelnej i Rządowej Komisji Konkordatowych min. Michał Boni był wyraźnie zadowolony.
Do widzenia, Misza!
Paweł Reszka
Kilka miesięcy temu, przy kawie, wiodłem zaciekły spór ze zwolennikiem Micheila Saakaszwilego.
Temat Tygodnika
Razem, czyli osobno
Bartłomiej Sienkiewicz
,
Paweł Reszka
Część Polaków myśli o własnym państwie, jakby było kompletnie obce i niesuwerenne. Zabieg mentalny, który prawica wykonała na tych ludziach, był absolutnie…
Kraj krótkoterminowy
Michał Olszewski
Coraz więcej spraw, które wymagają wyjścia poza horyzont najbliższych wyborów, zdaje się nas przerastać. Za tę krótkowzroczność przyjdzie słono zapłacić.
Czytania
CZYTANIA LITURGICZNE
TP
10 – 17 XI
Dwie opowieści
Paweł Reszka
W pierwszej opowieści o Stworzeniu zyskujemy wgląd w naturalną, kosmologiczną wiedzę, poznajemy porządek hierarchiczny obecny w naturze, na szczycie którego…
Głód życia
O. Wacław Oszajca SJ
Listopad zaczyna się od wspomnienia o zmarłych, czyli o żywych, których los już się wypełnił, i o tych, którzy potrzebują „jeszcze trochę czasu”, by się oswoić…
Stan oskarżenia
Kard. Grzegorz Ryś
Chciałbym wrócić jeszcze do tekstu z Ewangelii Łukasza:
Kraj
Kadrowa karuzela
Łukasz Pałka
Przy okazji afery taśmowej w PO przekonaliśmy się o tym po raz kolejny: ponad 8 tysięcy stanowisk w przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa, ich spółkach…
Morderca mordercą mordercy
Paweł Reszka
Nie chodzi o Donalda Tuska i Grzegorza Schetynę, tylko o to, czy Platforma Obywatelska ma jeszcze sens. Ta partia jest wszystkim tym, z czym przed laty…
OBRAZ TYGODNIA
MO
26 października – 4 listopada 2013
Wiara
Wciąż się boję
Ks. Jan Kaczkowski
„Pierwsi chrześcijanie przedstawiali nadzieję jako kotwicę”, zaczepioną na brzegu zaświatów. Nasze życie jest jak wędrowanie po linie w stronę tej kotwicy.
KRONIKA
Artur Sporniak
26 października – 4 listopada
W zaćmieniu
Anna Goc
,
Marcin Żyła
W Polsce odprawia się coraz więcej mszy o uzdrowienie. Pojawiło się nawet przekonanie, że grzechy można dziedziczyć – do piętnastego pokolenia wstecz.
Kłopot z przekazem
Artur Sporniak
Jak do tej pory, nie udało się biskupom przekonać Polaków do zła in vitro. Można by wręcz dojść do przekonania, że kościelny język i argumentacja są…
Aby język giętki...
Ks. Wiesław Przyczyna
Jako młody duchowny głosiłem płomienne kazania przeciwko aborcji, do czasu aż pewna kobieta zwróciła mi uwagę, że nie dostrzegam dramatu matki.
Pytania otwarte
Papież Franciszek
Poniższy zestaw pytań ma umożliwić Kościołom partykularnym wzięcie aktywnego udziału w przygotowaniu Nadzwyczajnego Synodu, którego zadaniem jest głoszenie…
Bóg mówi przez wszystkich
Piotr Sikora
Jak dotąd głos świeckich był w Watykanie słabo słyszalny. Teraz może się to zmienić: papież rozpisuje bezprecedensową ankietę.
Świat
Sen o potędze
Krzysztof Strachota
Europa ugrzęzła w kryzysie, USA są na rekonwalescencji, Rosja wymiera, Bliski Wschód płonie... A gdzieś, między nimi, coraz jaśniej świeci gwiazda Turcji.
Orzeł nad mogiłą
Krystyna Słomka
Dotąd to polskie władze Polonezköy – dawniej Adampola, legendarnej osady polskich powstańców – decydowały, kto spocznie na zabytkowym cmentarzu. Teraz mają…
Francja: My też szpiegujemy
Szymon Łucyk
Hollande dzwoni do Obamy: „To niedobre, co robicie, ale przynajmniej ty jeden chcesz mnie słuchać”. To tylko żart tygodnika „Le Canard Enchainé”. Ale chyba…
Rosja: Spółdzielnia Ucho, do usług
Anna Łabuszewska
„Jestem pewien, że wszyscy wszystko wiedzieli, a przynajmniej się domyślali” – takim przemyśleniem szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow skwitował turbulencje…
Ameryka Łacińska: Pluskwy na tylnym patio
Maciej Wiśniewski
Informacje, że wywiad USA podsłuchiwał przywódców z regionu, to upokorzenie dla Ameryki Łacińskiej. Eksprezydent Brazylii Lula da Silva żąda, by Obama „…
Wielka Brytania: W szpiegowskiej rodzinie
Patrycja Bukalska
W globalnej dyskusji o inwigilacji Brytyjczycy – ich radiowywiad GCHQ – znaleźli się na ławie oskarżonych razem z Amerykanami. Inaczej niż w „reszcie świata”,…
USA: Niedyskretny urok wywiadu
Magdalena Rittenhouse
Czy rzeczywiście wywiadowi USA chodziło tylko o walkę z terrorem? Logiczniejsze wydają się pobudki zgoła przyziemne: chęć zdobycia informacji, które przełożą…
Kryzys Atlantycki
Wojciech Pięciak
Raport „Tygodnika”
Prawie zimna wojna
Joachim Trenkner
,
WP
Afera podsłuchowa na linii USA–Europa osiągnęła taki poziom, że zagrożone jest to, co nazywamy transatlantyckim partnerstwem.
Nauka
Nie czekaj na wiatr
Jakub Jędrak
,
Michał Kuźmiński
Jakub Jędrak, fizyk i działacz ekologiczny: Statystyczny krakowianin z powodu zanieczyszczenia powietrza żyje średnio rok krócej. Wypadamy najgorzej w Polsce i…
Z oddechem
Wejścia smoka
Marek Bieńczyk
Eksponowanie emocji jest dziś w cenie, ma społecznie wysoką wartość. Ujawnia się to najwyraźniej na terenie sportu, będącego laboratorium gestów.
Kultura
ZOBACZYĆ WARTO
AP
9 – 15 listopada
Strzelisty akt kapitulacji
Anita Piotrowska
Reżyser przyznaje się z wdziękiem i bez bicia, że jest przypadkiem nieuleczalnym: w dalszym ciągu hołduje przekonaniu, iż kobieta jest stworzeniem z innego…
Wstań, straszliwa polska mocy
Andrzej Osęka
Wciąż słychać: Polsko, zbudź się! Polsko, giniesz uśmiercana przez żydowskie pijawki! Polsko! Już tylko twoja prawica ostatkiem sił dzierży miecz, bo lewica…
Przerwana droga
Lektor
Stanisław Grodziski: DZIENNIK KRAKOWSKIEGO ADWOKATA –
W SKRÓCIE
AF
26 października – 4 listopada 2013
Przetrzyj oczy!
Anna Arno
Żadna książka o sztuce nie zrobiła takiej kariery. Siedem milionów egzemplarzy i wciąż sprzedaje się świetnie. Do dzisiaj jej lektura pozostaje nieoczywista,…
Felietony
Chodzenie po zgniłki
Marek Zając
Mój drogi Piołunie,
O różnicy kultur
Stanisław Mancewicz
Nieliche, ale wciąż skromne grono wielbicieli win żarliwie namawia, byśmy zaniechali płynów zmieniających postrzeganie, płynów przypisanych przez Opatrzność do…
Bellotto Banksy
Jan Klata
Chciałem podzielić się myślą / że można dodać głębi każdemu zdaniu / umieszczając nazwisko martwego filozofa. / (Platon)
Lekarstwo na hemoroidy
Paweł Reszka
W pierwszym liście do rodziny z wyprawy na Syberię i Sachalin Antoni Czechow – jak to lekarz – pisze o swoim zdrowiu.
Ognie
Andrzej Stasiuk
Wieje ze wschodu i niesie niskie mgły.
Pożegnanie
Zbyt głośne milczenie
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki: Model relacji państwo–Kościół jest w Polsce zagrożony. Przestrzegam przed tym, co się stało w innych krajach...
Bałkańska misja
Roman Wieruszewski
Gdy latem 1992 r. Mazowiecki odpoczywał na Mazurach, nieoczekiwanie odszukał go szef MSZ Krzysztof Skubiszewski. Zapytał, czy jego niedawny przełożony…
Ojciec Założyciel
Wiktor Osiatyński
Gdyby nie unikalna zdolność Tadeusza Mazowieckiego do dialogu, nie byłoby konstytucji.
Polski chrześcijanin patrzy na Niemcy
Kazimierz Wóycicki
Determinantą jego postawy wobec Niemiec była nie tylko polityka. Był chrześcijaninem i nie chciał akceptować nienawiści jako wzajemnego stosunku do siebie…
Cierpienie i łaska
Zbigniew Nosowski
Był człowiekiem więzi i solidarności. Więź to przecież w polskim tłumaczeniu religia. Solidarności nie ma bez więzi – tak jak nie ma wolności bez solidarności.
Mówiłem: mądrzej
Andrzej Brzeziecki
Dokonał rzeczy wielkich. Zdarzało mu się popełniać błędy. Jego życie naznaczone było osobistymi tragediami. Na przekór okolicznościom, wierzył w dobro, dialog…
Życie w przypisach
Kalina Błażejowska
Najpierw chciał zostać dorożkarzem, potem kapitanem okrętu. Ale już jako dziesięciolatek zapragnął być badaczem literatury. W kajecie ćwiczył swój podpis…
Kot i pies
Michał Paweł Markowski
Markiewicz czytał wszystko, ale nie wszystko rozumiał. Tak, jak każdy. Różnica tylko polegała na tym, że Profesor przyznawał się do tego, a my nie. Gdy go ktoś…
Tygodnik Czytelników
Spotkanie Klubu w Berlinie
TP
Berliński Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z Joachimem Trenknerem, który opowie o swoich drogach do Polski i do „Tygodnika”, a także o…
NASI AUTORZY NOMINOWANI!
TP
Z przyjemnością informujemy, że nominacje w tegorocznej, dziewiątej edycji dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali m.in...
Gwałty sowieckie
Marek Górlikowski
„TP” 43/13
Prorocze słowa
Robert Waliszewski
„TP” 42/13
Oblicza Rosji
TP
Za tydzień, w środę 13 listopada, publikujemy dodatek specjalny „Oblicza Rosji”
LEKCJE CZYTANIA
TP
„Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma budzić zainteresowanie literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z…