Reklama

Ładowanie...

Ameryka Łacińska: Pluskwy na tylnym patio

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Informacje, że wywiad USA podsłuchiwał przywódców z regionu, to upokorzenie dla Ameryki Łacińskiej. Eksprezydent Brazylii Lula da Silva żąda, by Obama „przeprosił cały świat”.
A

Afera podsłuchowa zatacza szerokie kręgi także w Ameryce Łacińskiej, „tradycyjnej” strefie wpływów USA, traktowanej jak „tylne patio”. Mimo obietnic Obamy o bardziej partnerskich relacjach z sąsiadami, zmianie nie uległ nawet język; niedawno sekretarz stanu John Kerry znów użył pojęcia „our backyard”...
„The Guardian” jeszcze latem opisał – na podstawie przecieków Edwarda Snowdena – jak NSA szpieguje region, głównie Kolumbię, Wenezuelę, Meksyk i Brazylię. Nie tylko polityków, ale też ministerstwa energetyki, górnictwa, firmy naftowe itd. Już wtedy Brazylia – oficjalnie sojusznik, w istocie główny rywal USA w regionie – była drugim najintensywniej rozpracowywanym krajem świata.
Ale prawdziwa „bomba” wybuchła we wrześniu, gdy brazylijski dziennik „O Globo” doniósł, że rząd USA śledził połączenia prezydent Dilmy Rousseff i włamał się do sieci „Petrobrasu”, naftowego giganta...

4732

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]