Reklama

Ameryka Łacińska: Pluskwy na tylnym patio

Ameryka Łacińska: Pluskwy na tylnym patio

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Informacje, że wywiad USA podsłuchiwał przywódców z regionu, to upokorzenie dla Ameryki Łacińskiej. Eksprezydent Brazylii Lula da Silva żąda, by Obama „przeprosił cały świat”.
A

Afera podsłuchowa zatacza szerokie kręgi także w Ameryce Łacińskiej, „tradycyjnej” strefie wpływów USA, traktowanej jak „tylne patio”. Mimo obietnic Obamy o bardziej partnerskich relacjach z sąsiadami, zmianie nie uległ nawet język; niedawno sekretarz stanu John Kerry znów użył pojęcia „our backyard”...
„The Guardian” jeszcze latem opisał – na podstawie przecieków Edwarda Snowdena – jak NSA szpieguje region, głównie Kolumbię, Wenezuelę, Meksyk i Brazylię. Nie tylko polityków, ale też ministerstwa energetyki, górnictwa, firmy naftowe itd. Już wtedy Brazylia – oficjalnie sojusznik, w istocie główny rywal USA w regionie – była drugim najintensywniej rozpracowywanym krajem świata.
Ale prawdziwa „bomba” wybuchła we wrześniu, gdy brazylijski dziennik „O Globo” doniósł, że rząd USA śledził połączenia prezydent Dilmy Rousseff i włamał się do sieci „Petrobrasu”, naftowego giganta...

4732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]