Reklama

Mówiłem: mądrzej

Mówiłem: mądrzej

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Dokonał rzeczy wielkich. Zdarzało mu się popełniać błędy. Jego życie naznaczone było osobistymi tragediami. Na przekór okolicznościom, wierzył w dobro, dialog i kompromis.
Fot. Maciej Plewiński / FORUM
B

Był 18 września 1942 r., piętnastoletni Tadeusz Mazowiecki patrzył przez okno na plac obok kamienicy, w której mieszkał. Niemcy dokonywali egzekucji działaczy polskiego podziemia: chłopak widział, jak skazanych zwożono w „budach”, jak zganiano okoliczną ludność, by patrzyła na egzekucję, słyszał, jak wieszani na moment przed śmiercią krzyknęli: „Niech żyje Polska!”, i obserwował, jak potem wywożono ich ciała.
Ten widok został w nim na całe życie – chociaż na śmierć i nieszczęście zdążył się już napatrzyć. Rok wcześniej z okien szpitala św. Trójcy, w którym pracował jako goniec, oglądał wyprowadzanie płockich Żydów. Zapamiętał widok matek z dziećmi i bezsilność, absolutną niemożność udzielenia pomocy.
GDY PRZYSZŁO NOWE
Płock w czasach wojny był ponurym miastem – wcielony do Rzeszy, na siłę był germanizowany. Dorastający chłopiec mógł już tylko...

24712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]