ZOBACZYĆ WARTO

9 – 15 listopada

04.11.2013

Czyta się kilka minut

Niedziela z... Joanną i Krzysztofem Krauze

Blok programowy, Polska 2013, TVP Kultura, niedziela 10 XI, od 17.25

W związku ze zbliżającą się premierą filmu „Papusza” TVP Kultura zaprasza do swego studia twórców ekranizacji biografii romskiej poetki. Będzie to również okazja do przypomnienia wcześniejszych filmów Krauzego: „Mojego Nikifora” (2004), a także „Gier ulicznych” (1996).

Paderewski

Dokumentalny, reż. Wiesław Dąbrowski, Polska 2013, TVP1, poniedziałek 11 XI, 10.55

 „Człowiek czynu, sukcesu i sławy” – brzmi podtytuł filmu o znakomitym polskim pianiście i mężu stanu. Przed kamerą wystąpił m.in. Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George Bush Sr., Lech Wałęsa i gen. Edward Rowny. W 153. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Łazienkach Królewskich odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej jemu poświęconej oraz premiera dokumentu Dąbrowskiego.

L.U.C. i Motion Trio

Koncert, Polska 2013, TVP Kultura, poniedziałek 11 XI, 22.55

To niezwykłe spotkanie, łączące bardzo odległe – wydawałoby się – muzyczne światy, zaowocowało niedawno wspólną płytą pt. „Nic się nie stało”. L.U.C., jeden z najciekawszych i najbardziej poszukujących polskich raperów, oraz wirtuozi akordeonu, grający dotychczas z najlepszymi muzykami świata, udowodnili nie po raz pierwszy, że dobra muzyka nie uznaje żadnych granic.

Czasem śnię, że latam

Dokumentalny, reż. Aneta Popiel-Machnicka, Polska 2013, TVP2, wtorek 12 XI, 22.50

Przez sześć lat w Warszawie, Sankt Petersburgu, Las Palmas i Berlinie powstawał film o Weronice Frodymie, niezwykle utalentowanej tancerce baletowej, będącej u progu światowej kariery. Poprzez intymny portret młodziutkiej artystki dostajemy opowieść o wielkiej pasji, o pokonywaniu własnych słabości, ale także o nieprzewidzianych wypadkach, które czasem stają na przeszkodzie w realizacji marzeń.

Za wzgórzami

Dramat, reż. Cristian Mungiu, Rumunia/Francja/Belgia 2012, Ale kino!, czwartek 14 XI, 20.10

Rumuński reżyser „Czterech miesięcy, trzech tygodni, dwóch dni” swoim drugim filmem nie zawiódł oczekiwań. Historia tocząca się w prawosławnym żeńskim klasztorze w latach 90. XX w. dotyka wielu spraw: miłości, władzy, walki o duszę, dosłownego i duchowego osierocenia... Film otrzymał w Cannes nagrodę za reżyserię oraz za kreacje aktorek odtwarzających role główne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2013