Reklama

Sen o potędze

Sen o potędze

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Europa ugrzęzła w kryzysie, USA są na rekonwalescencji, Rosja wymiera, Bliski Wschód płonie... A gdzieś, między nimi, coraz jaśniej świeci gwiazda Turcji.
Występy artystów podczas wielkich demonstracji przeciwko rządowi. Stambuł, 25 czerwca 2013 r. Fot. Bulent Kilic / AFP PHOTO / EAST NEWS
O

Od ponad dekady trwa gorączkowe rozbijanie pancerza: tego, który chronił Turcję przed wstrząsami, ale i blokował jej potencjał; który bronił przed światem zewnętrznym, ale stawiał ją – wyniosłą i nieufną – na uboczu. Turcja uwierzyła, że może i musi obudzić w sobie olbrzyma, że jej rolą jest aktywne kreowanie już nie tylko siebie i najbliższego otoczenia, ale sytuacji globalnej.
TURECKI MODEL ROZWOJU
Potencjał mieli zawsze: atrakcyjne położenie geograficzne, silne państwo z imponującą imperialną przeszłością, wojsko (drugą – po USA – armię NATO), demografię (dziś to niemal 80 mln ludzi), bogatą i różnorodną kulturę. Używali tego ostrożnie: po I wojnie światowej stracili Imperium i niemal stracili państwo – obroniwszy je, na pierwszym miejscu postawili umacnianie i ochronę nowej Republiki, jak ognia unikając każdego ryzyka, które mogło jej zagrozić.
...

8670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]