Reklama

Wstań, straszliwa polska mocy

Wstań, straszliwa polska mocy

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Wciąż słychać: Polsko, zbudź się! Polsko, giniesz uśmiercana przez żydowskie pijawki! Polsko! Już tylko twoja prawica ostatkiem sił dzierży miecz, bo lewica obumarła!
W

W czasach II Rzeczypospolitej antysemici – żeby wskazać, kogo nienawidzą – nie potrzebowali żadnych szyfrów. Zamiast maskować się dwuznacznikami w rodzaju „syjonista” – mówili i pisali po prostu: Żyd, żydek, gudłaj, parch. Mogli też swobodnie przedstawiać Żyda jako figurę nieskończenie plugawą, szczura z zakrzywionym nosem, pijawkę z pejsami, wampira ssącego chrześcijańską krew, wyposażonego na dodatek w ryj świński. Na skrzydłach ma ten wampir – tak jak widzimy go na rysunku w piśmie „Szopka” z 1923 r. – charakterystyczny wzór z tałesu, żeby nie było już żadnych wątpliwości.

W GŁÓWNYM NURCIE

Taki to obraz Żyda prezentuje wystawa „Obcy i niemili. Antysemickie rysunki z prasy polskiej 1919–1939”, przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny. Składa się na nią ponad trzysta karykatur i ilustracji z czasopism i druków ulotnych publikowanych w Polsce...

12086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]