Reklama

Orzeł nad mogiłą

Orzeł nad mogiłą

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Dotąd to polskie władze Polonezköy – dawniej Adampola, legendarnej osady polskich powstańców – decydowały, kto spocznie na zabytkowym cmentarzu. Teraz mają decydować władze tureckie. Z obawy o charakter miejsca, wójt prosi Polskę o pomoc.
Polski cmentarz w Adampolu; na pierwszym planie pomnik Ludwiki Śniadeckiej Fot. Krystyna Słomka
O

Osada Adampol – od imienia założyciela nazwana wpierw Adam-Kioj (Adamowa Wioska) – wyrosła na azjatyckim brzegu wśród zielonych pagórków tureckiej Anatolii.
Pierwszymi polskimi mieszkańcami byli tu uczestnicy powstania listopadowego, którzy po jego upadku w 1831 r. tułali się po obczyźnie – bez domu, w nędzy i poniżeniu. Dla nich to właśnie, tragicznych wygnańców, książę Adam Czartoryski założył w 1842 r. osadę w przyjaznej Polakom Turcji. Był to jedyny na mapie zakątek, który mógł ich przygarnąć – tylko Turcja nie uznała oficjalnie rozbiorów Polski.
Z czasem krąg politycznych wychodźców się poszerzał. Przybywali, aby stąd walczyć o niepodległą Polskę, organizować konspirację. Turcja była nawet z tego rada, bo po przejściu na islam wielu Polaków wstępowało do sułtańskiej armii, zajmując niekiedy odpowiedzialne stanowiska – np. generał Józef Bem służył w otomańskiej armii...

7268

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]