Reklama

Głód życia

Głód życia

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Listopad zaczyna się od wspomnienia o zmarłych, czyli o żywych, których los już się wypełnił, i o tych, którzy potrzebują „jeszcze trochę czasu”, by się oswoić z bliskością Boga.
C

Czyściec, jeśli ma być przejawem miłości Boga, nie może być ogniem zadającym cierpienie, ale podobnym do ognia w piecu garncarskim. Nadającym rozlazłej glinie kształtną trwałość, wydobywającym z niej kolory, tym samym sprawiającym, że glina zaczyna żyć nowym życiem. Ten Boży ogień dopełnia tego, co już się zaczęło z nami dziać w chwili naszego poczęcia, działo się przez całe życie i przeżyło śmierć. Próbujemy, co prawda, patrzeć na życie człowieka jak na strumień czy rzekę. A może, zamiast tego liniowego modelu, dałoby się popatrzeć na nasze dzieje i dzieje świata od innej strony? Stworzyć inny model, np., wzorem kosmogonicznych teorii, popatrzeć na życie jak na wybuch, nieustannie rozwijającą się eksplozję, jak na pokazie fajerwerków? Z tą różnicą, że fajerwerki trwają zwykle krótko, natomiast my chcemy żyć wiecznie.
Ostatnimi czasy to pragnienie wiecznego życia chyba trochę...

3422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]