W SKRÓCIE

26 października – 4 listopada 2013

04.11.2013

Czyta się kilka minut

Zmarł Henryk Markiewicz. Wybitny historyk i teoretyk literatury, profesor UJ, autor książek i antologii, m.in. popularnych „Skrzydlatych słów”. Piszemy o nim w tym numerze.


Zmarł Lou Reed. Amerykański wokalista rockowy, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor, współtwórca zespołu The Velvet Underground. Miał 71 lat. Wspominamy go na stronie internetowej,


Mural Leonarda. Remont zamku Sforzów w Mediolanie przyniósł odkrycie fragmentów zachowanych fresków autorstwa Leonarda da Vinci – dekoracji ściennej z XV wieku. Malowidło ocalało pod... siedemnastoma warstwami późniejszych farb, jego odsłonięcie planowane jest na 1 maja 2015 r.


Rok czytelnika. Rok 2014 będzie „Rokiem czytelnika”, wtedy też wystartuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, obejmujący m.in. modernizacje bibliotek i zakup nowości dla nich oraz akcje promujące czytelnictwo. W latach 2014–2020 na program ten ma zostać przeznaczony miliard złotych. Jego uruchomienie ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas 17. Targów Książki w Krakowie.


Nowy dyrektor Instytutu Teatralnego. Po zakończeniu kadencji Macieja Nowaka, czyli od 1 stycznia 2014 r., Instytutem pokieruje Dorota Buchwald, dziś kierowniczka jego pracowni dokumentacji teatralnej.


100. urodziny Bobkowskiego. Minęła setna rocznica urodzin Andrzeja Bobkowskiego (1913–1961), autora słynnych „Szkiców piórkiem”. Z tej okazji w Krakowie otwarto poświęconą pisarzowi wystawę „Chuligan wolności”, prezentującą m.in. fotografie i listy z archiwum paryskiej „Kultury”. Można ją oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej do 20 listopada.


Feliksy Warszawskie. Nagrody za szczególne osiągnięcia teatralne w sezonie 2012/2013 otrzymali: reżyser Grzegorz Wiśniewski za spektakl „Królowa Margot” wg Alexandre’a Dumasa w Teatrze Narodowym; Wiktoria Gorodeckaja (pierwszoplanowa rola kobieca); Marcin Hycnar (pierwszoplanowa rola męska); Beata Fudalej i Bartłomiej Bobrowski oraz – w kategorii młodego artysty – aktor Dawid Ogrodnik. Specjalnym Feliksem uhonorowany został Maciej Englert.


Poznań Baroque. Trzeci już muzyczny festiwal o tej nazwie odbędzie się w stolicy Wielkopolski w dniach 6 – 17 listopada. W programie ponad 25 koncertów i blisko 100 artystów specjalizujących się w dziełach barokowych (m.in. Vivaldiego i Kapsbergera), a wśród nich zespoły z Kanady (Les Voix Humaines Consort), Danii (Alpha), Holandii (Les Ambassadeurs), Włoch (ArParla), Hiszpanii (Forma Antiqua) i Niemiec (Los Otros), a także Marc Mauillon, Friederike Heumann i Angélique Mauillon oraz European Union Baroque Orchestra. Więcej informacji: www.poznanbaroque.com


„Antyhona” w Białymstoku.
Taki tytuł nosi przedstawienie Teatru im. Węgierki w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur według scenariusza Dany Łukasińskiej, łączące antyczną tragedię z bolesną powojenną historią pogranicznej wsi Krynki. „Czekałem na spektakl, który nie będzie kolejną bajką o wielokulturowości i tolerancji, nie zamaże konfliktów narodowościowych i religijnych, ale odda tragiczny charakter wyborów, jakich dokonywać musieli mieszkańcy wschodniej Polski w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu – pisze Roman Pawłowski. – Świetna, przenikliwa »Antyhona« jest bardzo potrzebna w Białymstoku, który w ostatnich latach stał się stolicą polskiej ksenofobii. Może przynieść oczyszczenie”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2013