Reklama

Kot i pies

Kot i pies

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Markiewicz czytał wszystko, ale nie wszystko rozumiał. Tak, jak każdy. Różnica tylko polegała na tym, że Profesor przyznawał się do tego, a my nie. Gdy go ktoś szczególnie rozsierdził mętnością wywodu, stawał się bezlitosny.
Fot. Grażyna Makara
W

W jednym ze swoich wierszy Miłosz ironizował, że w przyszłości będzie znany z tego, iż sąsiaduje w encyklopedii z Myszką Miki. Ze mną los obszedł się znacznie łaskawiej. Siedzę w indeksach naukowych książek między Markiewiczem i Marksem, i jest to siedziba do pozazdroszczenia. Marks zaczynał jako heglista, Markiewicz zaczynał jako marksista, ja zaczynałem jako jego uczeń.
Markiewicz zatrudnił mnie jako asystenta, przeczytawszy moją dziwaczną pracę magisterską, i to jemu zawdzięczałem, że nie musiałem już układać wedle rozmiarów inkunabułów w krakowskim seminarium duchownym, gdzie dorabiałem po studiach. W ogóle jego cichej obecności w moim życiu zawdzięczam niewyobrażalnie dużo. Teraz widzę, jak dużo.
On, pozytywista, człowiek, który pamiętał wszystko do najdrobniejszego szczegółu, i ja, postmodernista (jak o mnie wtedy mówili, bo czytałem książki wydane kilka, nie...

5226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]