Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wciąż się boję

Wciąż się boję

05.11.2013
Czyta się kilka minut
„Pierwsi chrześcijanie przedstawiali nadzieję jako kotwicę”, zaczepioną na brzegu zaświatów. Nasze życie jest jak wędrowanie po linie w stronę tej kotwicy.

„Czy jesteśmy zakotwiczeni właśnie tam, na brzegu tego dalekiego oceanu, czy jesteśmy zakotwiczeni na sztucznej lagunie, zbudowanej przez nas z naszych zasad, naszych zachowań, naszych rozkładów godzin, naszych klerykalizmów (...) tam, gdzie wszystko jest wygodne i bezpieczne?” – pytał papież 30 października podczas Mszy w Domu św. Marty.

Przypomniana przez papieża wczesnochrześcijańska wizja nadziei jako zanurzonej gdzieś tam w zaświaty kotwicy i prowadzącej do niej napiętej liny stała się dla mnie (zwłaszcza ostatnio) szczególnie bliska.
Niedawno w moim życiu nastąpił moment odkotwiczenia przez chorobę z wygodnej laguny. Zadziałało to w dwóch wymiarach: pozytywnym – choroba odkotwiczyła mnie od balastu strachu i części kompleksów, i zgodnie z papieskim pragnieniem wyrwała ze mnie niemal do końca klerykalizm pomieszany z pysznym intelektualizmem (...

2386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]