Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Aby język giętki...

Aby język giętki...

05.11.2013
Czyta się kilka minut
Jako młody duchowny głosiłem płomienne kazania przeciwko aborcji, do czasu aż pewna kobieta zwróciła mi uwagę, że nie dostrzegam dramatu matki.
Fot. www.edeu.uj.pl
A

ARTUR SPORNIAK: Przypuśćmy, że zlecono mi opracowanie listu Episkopatu w sprawie in vitro. Na co powinienem zwrócić uwagę?
KS. WIESŁAW PRZYCZYNA: Przede wszystkim, kto jest adresatem takiego listu i jakie ma kompetencje. Tekst musi być komunikatywny, a więc adresat powinien rozumieć zastosowaną leksykę, składnię, sposób wyrażania się, użyte obrazy itd. List episkopatu jest tekstem pierwotnie pisanym, a wtórnie mówionym, czytywanym. To rodzi problemy z nieadekwatnością języka. Należałoby go najpierw powiedzieć, a potem spisać, gdyż inny jest język mówiony, a inny pisany. Język mówiony przede wszystkim jest konkretny, stroniący od abstrakcyjnych pojęć, częściej posługuje się czasownikami, a rzadziej rzeczownikami – przez to jest bardziej dynamiczny. Zawiera krótkie zdania, najczęściej dwukrotnie złożone. Posługuje się obrazami.
W takim...

11809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]