Reklama

Nie czekaj na wiatr

Nie czekaj na wiatr

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Jakub Jędrak, fizyk i działacz ekologiczny: Statystyczny krakowianin z powodu zanieczyszczenia powietrza żyje średnio rok krócej. Wypadamy najgorzej w Polsce i prawie najgorzej w Europie.
Rys. Marek Adamik
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Co to jest benzo(a)piren?­ Krakowianie przez rok wdychają go tyle, ile by wchłonęli, wypalając rocznie po 2,5 tys. papierosów.
JAKUB JĘDRAK:
To silnie rakotwórcza substancja z grupy tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Jest emitowana m.in. w procesie spalania węgla i drewna w niskich temperaturach – czyli np. w domowych piecach.
Smog kojarzy się głównie z Londynem. W grudniu 1952 r. miał tam miejsce tzw. wielki smog londyński – pojawiła się mgła, oziębiła powietrze, mieszkańcy miasta zaczęli intensywne ogrzewanie... Wskutek spowodowanych smogiem chorób zmarło 4 tys. osób.
A to tylko ci, którzy zmarli w ciągu kilku dni. Podobno londyńczycy zorientowali się, iż coś jest nie tak, gdy zaczęło brakować trumien i kwiatów na wieńce. Całkowity bilans tamtego zdarzenia wynosił ok. 12 tys. ofiar.
...

9410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]