Reklama

Ładowanie...

Nie czekaj na wiatr

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Jakub Jędrak, fizyk i działacz ekologiczny: Statystyczny krakowianin z powodu zanieczyszczenia powietrza żyje średnio rok krócej. Wypadamy najgorzej w Polsce i prawie najgorzej w Europie.
Rys. Marek Adamik
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Co to jest benzo(a)piren?­ Krakowianie przez rok wdychają go tyle, ile by wchłonęli, wypalając rocznie po 2,5 tys. papierosów.
JAKUB JĘDRAK:
To silnie rakotwórcza substancja z grupy tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Jest emitowana m.in. w procesie spalania węgla i drewna w niskich temperaturach – czyli np. w domowych piecach.
Smog kojarzy się głównie z Londynem. W grudniu 1952 r. miał tam miejsce tzw. wielki smog londyński – pojawiła się mgła, oziębiła powietrze, mieszkańcy miasta zaczęli intensywne ogrzewanie... Wskutek spowodowanych smogiem chorób zmarło 4 tys. osób.
A to tylko ci, którzy zmarli w ciągu kilku dni. Podobno londyńczycy zorientowali się, iż coś jest nie tak, gdy zaczęło brakować trumien i kwiatów na wieńce. Całkowity bilans tamtego zdarzenia wynosił ok. 12 tys. ofiar.
...

9410

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]