Reklama

Przetrzyj oczy!

Przetrzyj oczy!

04.11.2013
Czyta się kilka minut
Żadna książka o sztuce nie zrobiła takiej kariery. Siedem milionów egzemplarzy i wciąż sprzedaje się świetnie. Do dzisiaj jej lektura pozostaje nieoczywista, ożywcza i świeża.
Constantin Brancusi „Początek świata”, 1924 r. Fot. Christie’s Images / CORBIS
N

Nie ma niewłaściwych powodów, żeby polubić obraz. Wystarczy, że przypomina nam bliską osobę. Gorzej, jeśli uprzedzenie nie pozwala docenić dzieła sztuki. Sir Ernst Gombrich deklarował, że „nie ma niewinnego oka”.
Nie sposób – twierdził – obcować ze sztuką w sposób „czysty”, bo zawsze ciągniemy za sobą bagaż doświadczeń i tradycji. Ale zacząć należy właśnie od ciekawskiego, uważnego spojrzenia. Dobrze, jeśli kogoś zachwyci lśniący aksamit, jaki potrafił pokazać Gerard Terborch, albo też puszek na brzoskwini w martwej naturze Chardina. Tego przeżycia nie trzeba przytłaczać szczegółami, kierować uwagi ku chronologii, nazwiskom, zawiłej symbolice. W ten sposób we wstępie do książki „O sztuce” oswajał swoich czytelników Gombrich.
Od brytyjskiej premiery w 1950 r. książka sprzedała się w ponad siedmiu milionach egzemplarzy (właśnie ukazało się jej polskie wznowienie). Tytuł...

14695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]