KRONIKA

26 października – 4 listopada

05.11.2013

Czyta się kilka minut

Dziękujemy za wiarę, która jest fundamentem naszego życia, i za naukę o Kościele, który tworzą ludzie, ale za którymi nie trzeba ślepo podążać. (Z przemówienia Katarzyny Mazowieckiej, wnuczki premiera Tadeusza Mazowieckiego podczas jego pogrzebu 3 listopada.)


Franciszek spotkał się z rodzinami świata. Msza św. i wieczorne czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka złożyły się w dniach 26-27 października na spotkanie rodzin z całego świata w Rzymie z okazji dobiegającego końca Roku Wiary. W homilii podczas niedzielnej Eucharystii papież odniósł się do kluczowych funkcji rodziny chrześcijańskiej: modlitwy, strzeżenia wiary oraz przeżywania życia z radością. Franciszek podkreślił, że wszyscy potrzebujemy Boga, przebaczenia, miłosierdzia, i zachęcał do wzajemnej modlitwy za siebie. „Jak dzisiaj w rodzinie można żyć radością wiary?” – pytał papież w kazaniu podczas wieczornego czuwania i wskazał na potrzebę miłości, wagę sakramentu małżeństwa, wspólnej modlitwy i Eucharystii oraz utrzymywania więzi międzypokoleniowej. Podkreślił ważność w życiu rodzinnym trzech słów: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” oraz słuchania opinii dziadków, którzy są źródłem mądrości. Główną gwiazdą spotkania z papieżem okazał się 6-letni chłopczyk, który wszedł na podium, podczas gdy papież przemawiał, i nie dał się stamtąd usunąć, nawet wtedy, gdy ochrona próbowała przekupić go cukierkami. W obu wydarzeniach na placu św. Piotra pod hasłem „Rodzino, żyj radością wiary!” uczestniczyło ponad 100 tys. wiernych z 75 krajów.


Biskup Libera nie promuje „Egzorcysty”. Kuria płocka zdementowała informacje zawarte w artykule Tomasza Krzyżaka pt. „Za dużo mówimy o siłach zła” („Rzeczpospolita” z 2-3 listopada), jakoby bp Piotr Libera podchodził „entuzjastycznie” do miesięcznika „Egzorcysta” oraz zachęcał do czytania tego periodyku w swoich kazaniach. „Podana informacja jest całkowicie nieprawdziwa. W żadnym ze swoich kazań Biskup Płocki nie wspominał o tym czasopiśmie ani tym bardziej nie zachęcał do jego lektury. Kuriozalne jest także stwierdzenie o rzekomym entuzjastycznym przyjęciu tego czasopisma. Wprost przeciwnie, Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą” – czytamy w komunikacie kurii.


Znany demonolog otrzymał zakaz wypowiadania się w mediach. Jezuicka Kuria w Krakowie potwierdziła informację, że o. Aleksander Posacki SJ otrzymał od przełożonego Prowincji Polski Południowej o. Wojciecha Ziółka SJ zakaz publicznego sprawowania funkcji kapłańskich, wypowiadania się w mediach i działalności rekolekcyjno-duszpasterskiej. „Zakaz ten ma mu dać czas na refleksję co do stylu jego życia zakonnego oraz wierności w przestrzeganiu reguł i ślubów w Towarzystwie Jezusowym” – poinformowali jezuici. O. Posacki ma 56 lat, jest teologiem i filozofem, przedstawia się jako demonolog, był ekspertem Radia Maryja, Telewizji Trwam i „Naszego Dziennika”. Jest autorem kontrowersyjnych publikacji o zagrożeniach duchowych. W 34. numerze „TP” zamieściliśmy portret o. Posackiego (zob. Artur Sporniak „Diabelska antygrawitacja”).


Biskup odwiedził w szpitalu pobitego geja. Chilijski biskup ­Alejandro Goic Karmelic odwiedził w szpitalu Wladimira Sepúlvedę, 21-letniego homoseksualistę, który 20 października został brutalnie pobity przez sześciu napastników. Mężczyzna znajduje się w śpiączce, jego stan jest bardzo ciężki. Ordynariusz diecezji Rancagua i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Chile modlił się przy jego łóżku i rozmawiał z lekarzami. Po wyjściu ze szpitala wezwał społeczeństwo do odrzucenia wszelkiej formy dyskryminacji. „Nikt nie ma prawa podnosić ręki na życie człowieka” – stwierdził bp Goic. Podkreślił, że zachowania homofobiczne, odrzucające inność, nie są „zgodne z Ewangelią ani z osobą Jezusa, który kocha wszystkich ludzi i daje nam łaskę, abyśmy byli co dzień lepsi dla naszych bliźnich”. Na prośbę rodziny, Sepúlveda otrzymał w szpitalu sakrament chrztu i namaszczenia chorych.


Powstanie Kongregacja ds. Świeckich. Powołanie takiej dykasterii zapowiedział kard. Oscar Rodríguez Maradiaga. Koordynuje on pracę ośmioosobowej Rady Kardynałów, która ma pomagać papieżowi w rządzeniu Kościołem i przygotować projekt reformy Kurii Rzymskiej. Przemawiając w Logroño w Hiszpanii, purpurat z Hondurasu zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, jak się zmieni Kuria Rzymska, jednak – jak zauważył – „są kongregacje ds. biskupów, duchowieństwa i zakonów, a nie ma kongregacji ds. świeckich, którzy są najliczniejsi w Kościele”. Sprawami świeckich zajmuje się w Watykanie Papieska Rada ds. Świeckich, którą kieruje polski kardynał Stanisław Ryłko.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2013