Reklama

Lekarstwo na hemoroidy

Lekarstwo na hemoroidy

04.11.2013
Czyta się kilka minut
W pierwszym liście do rodziny z wyprawy na Syberię i Sachalin Antoni Czechow – jak to lekarz – pisze o swoim zdrowiu.
P

Po dwóch tygodniach telepania się w tarantasie (kolei transsyberyjskiej jeszcze nie było) miał obolałe: plecy, obojczyk oraz kręgi szyjne. Za to ustały bóle głowy, klatki piersiowej oraz krwotoki. Świeże powietrze, kto by pomyślał, pomogło także na hemoroidy!
Sachalin był wyspą-więzieniem. Skazańców bili batogami na śmierć. Ich dzieci przymierały głodem. Dwunastoletnie dziewczęta zarabiały na chleb prostytucją, a czternastolatki były oficjalnymi utrzymankami carskich urzędników. W opisach Czechowa mnóstwo ludzkich tragedii. Takich jak obraz sześcioletniego dzieciaka, który krok w krok chodzi za ojcem katorżnikiem, pomagając dźwigać ciężkie kajdany. Petersburskie i moskiewskie salony były wstrząśnięte, że na kresach imperium dzieją się takie rzeczy. Niby coś słyszano, ale nikt nie sprawdzał i nikt nie wierzył. Dopiero relacja wybitnego pisarza uświadomiła wszystkim, jaka jest...

3750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]